رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶
  • السبت ۳ جماد أول ۱۴۳۹
  • 2018 Saturday 20 January

ماهواره ملی ترکمنستان پخش برنامه‌های ۳ شبکه  تلویزیونی افغانستان را با کیفیت «اچ دی» آغاز کرد. خبرگزاری دولتی ترکمنستان اعلام کرد: نخستین ماهواره ملی ترکمنستان «TürkmenÄlem 52°Е» که در سال ۲۰۱۵ میلادی به فضا پرتاب شده پخش برنامه‌های ۳ شبکه تلویزیونی افغانستان آغاز کرده‌است. براساس این گزارش علاوه بر شبکه‌های افغانستان هم‌اکنون پخش آزمایشی بیش […]

ماهواره ملی ترکمنستان پخش برنامه‌های ۳ شبکه  تلویزیونی افغانستان را با کیفیت «اچ دی» آغاز کرد.

خبرگزاری دولتی ترکمنستان اعلام کرد: نخستین ماهواره ملی ترکمنستان «TürkmenÄlem 52°Е» که در سال ۲۰۱۵ میلادی به فضا پرتاب شده پخش برنامه‌های ۳ شبکه تلویزیونی افغانستان آغاز کرده‌است.

براساس این گزارش علاوه بر شبکه‌های افغانستان هم‌اکنون پخش آزمایشی بیش از ۲۰ شبکه ماهواره‌ای کشورهای خارجی جهت پخش با کیفیتی اچ دی از طریق ماهواره مذکور ترکمنستان در حال ادامه است.

از سوی دیگر وزارت ارتباطات ترکمنستان طی اطلاعیه‌ای رسمی اعلام کرد: از اول آوریل سال جاری میلادی پخش شبکه‌های ماهواره‌ای تلویزیونی و رادیویی این کشور از طریق ماهواره «یامال -۴۰۱» روسیه، متوقف می‌شود و کلیه شبکه‌های تلویزیونی و رادیوئی این کشور از تاریخ مذکور بر روی ماهواره ملی این کشور پخش برنامه خود را ادامه می‌دهند.

پخش ۷ شبکه تلویزیون و رادیوئی ترکمنستان هم‌اکنون از طریق ماهواره ملی این کشور با کیفیت «اچ دی» در حال پخش است.

با توجه به افزایش علاقه‌مندی استفاده از ماهواره ملی ترکمنستان توسط شرکت‌های نفتی چند ملیتی و نیز پخش شبکه‌های رادیویی، تلویزیونی و اینترنتی خارجی و بین‌المللی، صنعت هوا فضا ترکمنستان به یک صنعت درآمدزا تبدیل شده‌است.

نخستین ماهواره ملی ترکمنستان در آوریل ماه سال ۲۰۱۵ میلادی از ایستگاه «کیپ‌کاناورال» توسط موشک فالکون ۹ شرکت «اسپیس‌ایکس» آمریکا از ایالت «فلوریدا» آمریکا به فضا پرتاب شد.

وزن این ماهواره ۵ تن و توسط شرکت «تالس آلنیا اسپیس» در فرانسه ساخته شده‌است.

از سوی دیگر «قربانقلی بردی‌محمداف» به منظور توسعه صنعت ملی هوا فضای این کشور به مقامات عالی رتبه مربوطه دستور داد که انجام اقدامات لازم جهت پرتاب دومین ماهواره ملی به فضاء را مورد توجه خاص قرار دهند.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
26
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
440
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی