رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 4 خبر


  • جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
  • الجمعة ۲ جماد أول ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 19 January
سخنگوی وزارت خارجه ایران:

دور بعدی مذاکرات راهبردی ایران و افغانستان

«بهرام قاسمی»، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران از برگزاری دور دوم گفتگوها و مذاکرات استراتژیک بین این کشور و افغانستان تا یک ماه آینده در کابل خبر داد. سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به این مذاکرات خاطرنشان کرد: مسائل زیادی به خصوص موضوع آب بین ۲ کشور وجود دارد که گفتگوها در مورد آن به […]

«بهرام قاسمی»، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران از برگزاری دور دوم گفتگوها و مذاکرات استراتژیک بین این کشور و افغانستان تا یک ماه آینده در کابل خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به این مذاکرات خاطرنشان کرد: مسائل زیادی به خصوص موضوع آب بین ۲ کشور وجود دارد که گفتگوها در مورد آن به دنبال سفر جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به کابل و البته با تاخیر آغاز شده است.

وی در رابطه با انتقادهای وزیر انرژی و آب افغانستان در مورد اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهور ایران  و مساله مدیریت منابع آبی در افغانستان، گفت: موضوع آب و رودخانه‌های مرزی با افغانستان بحث جدیدی نیست و از سابقه طولانی حتی پیش از انقلاب اسلامی ایران برخوردار است.

قاسمی افزود: با توجه به برخی سدسازی‌ها در افغانستان مثل سد  سلما، مباحث جدیدی بین ۲ کشور به وجود آمده که البته با تاخیر مورد بحث و مذاکره قرار گرفته است.

به گفته وی، در سفر اخیر ظریف به کابل و گفتگو با رئیس جمهور افغانستان، در کنار مسائل مختلف، بحث آب نیز مطرح شد و مذاکرات در این مورد و موارد دیگر آغاز شده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود: ، مساله آب یکی از پنج کمیته گفتگوها و مذاکرات میان ایران و افغانستان را تشکیل می‌دهد که باید به صورت اساسی پی گیری شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت آب در ایران و منطقه، اخیرا بخشی با نام دیپلماسی آب در وزارت خارجه ایران  آغاز به کار کرده که موضوع آب را در جهت احقاق حق ایران دنبال می‌کند.

آوا نوشت: دور اول مذاکرات افغانستان و ایران برای رسیدن به یک سند جامع همکاری‌های استراتژیک یک ماه پیش در اواخر ماه جوزا  و در پنج کمیته در تهران برگزار شد.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
27
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
441
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی