رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
  • الأحد ۴ جماد أول ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 21 January
مراسم گشایش سال جدید تقنینی شورای ملی

غنی: هراس‌افگنان خارجی، عناصر اساسی جنگ در کشور استند

آقای غنی در مراسم گشایش سال جدید تقنینی شورای ملی بار دیگر می‌گوید که افغانستان در جنگ اعلام‌ناشده با پاکستان قراردارد و به گروه‌های هراس‌افگن خارجی اجازه نخواهد داد که کشور را به میدان نبرد مبدل سازند. رییس‌جمهورغنی اعضای القاعده، طالبان پاکستانی، هراس‌افگنان آسیای میانه و دیگر هراس‌افگنان خارجی را عناصر اساسی جنگ در افغانستان […]

آقای غنی در مراسم گشایش سال جدید تقنینی شورای ملی بار دیگر می‌گوید که افغانستان در جنگ اعلام‌ناشده با پاکستان قراردارد و به گروه‌های هراس‌افگن خارجی اجازه نخواهد داد که کشور را به میدان نبرد مبدل سازند.

رییس‌جمهورغنی اعضای القاعده، طالبان پاکستانی، هراس‌افگنان آسیای میانه و دیگر هراس‌افگنان خارجی را عناصر اساسی جنگ در افغانستان می‌داند.

رییس‌جمهور هم چنان می‌گوید که افغانستان نخستین کشوری‌است که داعش در حال فرار است.

رییس‌جمهورغنی اظهار داشت: “القاعده یکی از عناصر اساسی جنگ است؛ داعش، تحریک طالبان پاکستانی و گروه‌های هراس‌افگن در آسیای مرکزی عناصر دیگر این جنگ استند.”

او در ادامه گفت: “آنان می‌خواهند که افغانستان را به میدان جنگ مبدل سازند، ولی ما به آنان اجازه نمی‌دهیم که به این هدف شان برسند.”

آقای غنی گفت که اکنون نبرد طالبان در برابر دولت با پرسش جدی رو به رو است: “در افغانستان مساجد وجود دارد؛ مکتب‌ها فعال استند؛ پس چه دلیلی برای ادامۀ جنگ در کشور وجود دارد؟ با این جنگ به نام اسلام، چه کاری به مسلمانان انجام داده می‌توانند؟”

ربیس‌جمهور هم‌چنان اظهار داشت: “پرسش‌هایی وجود دارد که ارادۀ جدی برای جنگ وجود ندارد! ما برای سرکوب هراس‌افگنان ارادۀ جدی داریم و از تمامی امکانات برای سرکوب آنان استفاده می‌کنیم و باید به این شایعه‌پراگنی‌ها پایان داده شود.”
آقای غنی سال روان خورشیدی را سال بقا می‌داند: “سال آینده حکومت‌داری بهتر و مبارزه با فساد اداری در اولویت کار ما قرار خواهد داشت.”

او ادامه داد: “اصلاحاتی که در بخش قضایی کشور آغاز شده‌است، ادامه خواهد داشت و این روند سراسری خواهد شد.”

رئیس جمهورغنی تأکید می‌ورزد که حکومت در سال آینده بیشتر در بخش‌های حکومت داری و بهبود وضعیت اقتصادی تمرکز خواهد کرد، اما حل چالش‌های کنونی را در کشور نیازمند هماهنگی میان قوای سه گانه دولت می‌داند.

با این همه بستن جادۀ دهمزنگ – دارالامان و نیز بستن درهای چند وزارت از بهر گشایش شورای ملی، واکنش‌های تندی را برانگیخته است.

فرهاد مجیدی، عضومجلس نماینده‌گان گفت: “تعطیلی امروز مشکلاتی را برای شهروندان کشور و کارمندان دولتی به‌وجود آورد. این یک زیان کلان برای حکومت است.”

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
25
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
439
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی