رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
  • الأحد ۴ جماد أول ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 21 January

«نفیس‌زکریا» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد: معاون وزیر امور خارجه این کشور هفته آینده برای شرکت در نشست سه جانبه با روسیه و چین هفته آینده در تاریخ ۲۷ دسامبر مصادف با ۷۷ دی به مسکو سفر خواهد کرد. مذاکرات سه جانبه پاکستان، روسیه و چین در سطح معاون وزیر امور خارجه و […]

«نفیس‌زکریا» سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد: معاون وزیر امور خارجه این کشور هفته آینده برای شرکت در نشست سه جانبه با روسیه و چین هفته آینده در تاریخ ۲۷ دسامبر مصادف با ۷۷ دی به مسکو سفر خواهد کرد.

مذاکرات سه جانبه پاکستان، روسیه و چین در سطح معاون وزیر امور خارجه و با محور افغانستان در مسکو برگزار می‌شود.

به گزارش دیلی اکسپرس، روسیه از نفوذ داعش در افغانستان نگران است و سعی دارد با کمک پاکستان و چین ضمن حل این مشکل نقش فعال در مذاکرات صلح ایفا کند.

به گزارش وزارت امور خارجه پاکستان تهدید داعش برای کشورهای آسیای مرکزی از دیگر محورهای مهم نشست مسکو خواهد بود.

«اعزاز احمد چودهری» معاون وزیر امور خارجه پاکستان،«ضمیرکابلوف» نماینده ویژه روسیه در خصوص افغانستان و «دینگ شی جن» نماینده ویژه چین در نشست مسکو شرکت خواهند کرد.

به گفته مقامات پاکستانی بعد از اینکه نشست‌های چهارجانبه برای برقراری صلح در افغانستان ناکام ماند اکنون پاکستان،‌ روسیه و چین تصمیم دارند در این خصوص به فرمولی منهای قدرت‌های فرامنطقه‌ای دست پیدا کنند.

نقش آمریکا، به عنوان تنها عضو فرامنطقه‌ای گروه چهارجانبه صلح افغانستان درناکام ماندن این تلاش‌ها کاملا مشخص  و غیر قابل انکار می‌باشد که مقامات پاکستانی نیز بر این موضوع تأکید دارند.

در طول کمتر از یک سال گروه چهارجانبه صلح افغانستان پنج نشست مختلف در اسلامآباد و کابل برگزار کرد اما تمام این نشست‌ها، در عمل هیچ گونه خروجی و نتیجه‌ای برای افغانستان نداشت و نه تنها موجب تحقق صلح نشد بلکه بی‌اعتمادی بین طرفین را بیشتر کرد.

نخستین دور مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان، تابستان سال جاری به میزبانی اسلام آباد برگزار شد اما نزدیک به یک ماه بعد از آغاز این مذاکرات، اعلام ناگهانی خبر مرگ «ملا عمر» رهبر سابق طالبان افغانستان، باعث توقف روند مذاکرات صلح شد.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
25
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
439
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی