رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
  • الأحد ۴ جماد أول ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 21 January

یک زن افغان از دانشگاه ساری (surrey) انگلستان که یک روش پرتو درمانی جدید را برای درمان بیماران سرطانی ابداع کرده بود، برنده جایزه نوآوری زنان ۲۰۱۶ در انگلستان شد. ایده ابداع این روش زمانی به ذهن این زن افغان که فارغ‌التحصیل فیزیک پزشکی بود، رسید که پدرش را به دلیل این بیماری در افغانستان […]

یک زن افغان از دانشگاه ساری (surrey) انگلستان که یک روش پرتو درمانی جدید را برای درمان بیماران سرطانی ابداع کرده بود، برنده جایزه نوآوری زنان ۲۰۱۶ در انگلستان شد.
ایده ابداع این روش زمانی به ذهن این زن افغان که فارغ‌التحصیل فیزیک پزشکی بود، رسید که پدرش را به دلیل این بیماری در افغانستان از دست داد.
از آن پس وی تصمیم گرفت تا تخصص خود را در زمینه دوزیمتری دریافت کند.
دوزیمتری به میزان جذب پرتوها توسط سلول‌ها گفته شده و در واقع روشی است که به وسیله آن دوز جذب شده پرتوها را محاسبه می‌کنند.
دولت انگلستان رقابتی سراسری به نام Innovate UK”” را در کشور برای به چالش کشیدن تعداد کمی از زنان کارآفرین ایجاد کرده و برای برنده آن ۵۰،۰۰۰ پوند جایزه تعیین کرده بود.
شکردخت جعفری در کمپانی خود TrueInvivoکه در آن با یکی از همکاران خود شبنم جمشید همکاری می‌کند، نوع جدیدی از پرتو درمانی را ابداع کرده که با تاباندن دوز دقیق‌تری از پرتو، تنها تومورها را هدف قرار داده و آسیبی به سلول‌های سالم نمی‌رسانند.
نوآوری این محقق افغان بر پایه تحقیقات پروفسور “دیوید برادلی” انجام شده که در آن از فیبرهای شیشه‌ای استفاده کرده است.
یکی از معایب روش پروفسور “دیوید برادلی” مشکل بودن و هزینه‌بر بودن آن است که شکردخت جعفری این مشکل را برطرف کرده و موفق به توسعه روشی ارزان و در عین حال مؤثر شده است.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
25
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
439
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی