رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۹ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 25 April

«نارندرا مودی» نخست وزیر هند و «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان از جمله سخنرانان افتتاحیه اجلاس «قلب آسیا-روند استانبول » هستند. «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران نیز قرار است فردا در این اجلاس سخنرانی کند. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران صبح امروز در راس یک هیات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی برای شرکت در […]

«نارندرا مودی» نخست وزیر هند و «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان از جمله سخنرانان افتتاحیه اجلاس «قلب آسیا-روند استانبول » هستند.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران نیز قرار است فردا در این اجلاس سخنرانی کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران صبح امروز در راس یک هیات عالیرتبه سیاسی و اقتصادی برای شرکت در اجلاس کشورهای قلب آسیا در مورد افغانستان وارد دهلی نو پایتخت هند شد.

اجلاس 2 روزه قلب آسیا از روزشنبه با هدف گسترش همکاری‌ها برای کمک به حل مسائل و بهبود اوضاع امنیتی افغانستان با حضور نمایندگان بیش از 30 کشور عضو و حمایت کننده این کنفرانس و بیش از 10 نهاد بین المللی ومنطقه‌ای آغاز به کار کرد.

وزیر امور خارجه ایران قرار است ضمن سخنرانی در این اجلاس واعلام مواضع و راهکارهای جمهوری اسلامی ایران برای تقویت صلح وثبات در قلب آسیا و به ویژه افغانستان در حاشیه این اجلاس با تعدادی از مقامات عالیرتبه کشورها و همتایان خود دیدار کند.

14 کشور عضو قلب آسیا شامل جمهوری اسلامی ایران ، افغانستان ، پاکستان ، چین، روسیه ،هند ، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان،ترکمنستان، ترکیه، عربستان سعودی و امارات متحده عربی است.

آمریکا، استرالیا، کانادا، دانمارک، مصر، فرانسه ،فنلاند، آلمان، عراق، ایتالیا، ژاپن ، نروژ، لهستان ،اسپانیا، سوئد و انگلیس هم کشورهای حامی قلب آسیا به شمار می روند.

نخستین کنفرانس قلب آسیا درسطح وزیران خارجه، درسال 2011 به میزبانی استانبول برگزار شد.

نشست‌های بعدی به ترتیب به میزبانی افغانستان، قزاقستان، چین و پاکستان درسال‌های 2012 تا 2015 برگزار شد.

ایرنا نوشت: از آنجایی که ترکیه یکی از مبتکران برگزاری کنفرانس قلب آسیا است، نام این کنفرانس به «قلب آسیا – روند استانبول» معروف شده است.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
116
روز مانده
روز استقلال افغانستان
3
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
296
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
345
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی