رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۹ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 25 April

شماری از نمایندگان مجلس با انتقاد از ادامه‌ی کار سرپرست وزیران در حکومت و حدت ملی می‌گویند ادامه‌ی کار سرپرستان بخشی‌هایی از حکومت را فلج کرده است. در حال حاضر وزارت‌خانه‌های دفاع ملی، امور خارجه، معادن و پطرولیم، معارف، کار و امور اجتماعی، تحصیلات عالی، مخابرات، اطلاعات و فرهنگ، سرحدات و قبایل، فواید عامه، ترانسپورت […]

شماری از نمایندگان مجلس با انتقاد از ادامه‌ی کار سرپرست وزیران در حکومت و حدت ملی می‌گویند ادامه‌ی کار سرپرستان بخشی‌هایی از حکومت را فلج کرده است.
در حال حاضر وزارت‌خانه‌های دفاع ملی، امور خارجه، معادن و پطرولیم، معارف، کار و امور اجتماعی، تحصیلات عالی، مخابرات، اطلاعات و فرهنگ، سرحدات و قبایل، فواید عامه، ترانسپورت و هوانوردی ملکی از سوی سرپرستان اداره می‌شوند.
شماری از این وزارت‌ها بیشتر از یک سال می‌شود که از سوی سرپرستان اداره می‌شوند. در طول عمر حکومت و حدت ملی، اتفاق نیفتاده که تمام وزارت‌خانه‌ها وزیر داشته باشند.
سرپرستان صلاحیت‌های وزیران را ندارند و از همین‌رو در بسیاری موارد کار یک وزارت با مشکل مواجه می‌شود.
عبدالرؤوف انعامی، نماینده‌ی بدخشان در مجلس در این مورد گفته: «این وزیران به نماینده‌های مردم و مردم پاسخ‌گو نیستند و حکومت عملاً با این سرپرستان حکومت را فلج ساخته است.»
صالح محمد صالح، نماینده‌ی کنر در مجلس گفته: «سرپرستی برای یک چند روز است اما حکومت به‌گونه‌ی دوام‌دار قانون را زیر پا می‎کند.»
افزون بر وزارت‌ها، بخش‌هایی از اداره‌های محلی نیز با این چالش روبه‌روست. هرچند رییس‌جمهور دستور داده بود که تا ماه حمل سال گذشته تمامی ولسوالی‌ها از سوی ولسوال‌ها اداره شوند، اما هنوز هم از میان ۲۳۸ ولسوالی حدود ۴۰ ولسوالی از سوی سرپرستان اداره می‌شوند.
منیره یوسف‌زاده، سخن‌گوی اداره‌ی مستقل ارگان‌های محل به آریانا نیوز گفته است هم‌اکنون یک ولایت و حدود ۴۰ ولسوالی از سوی سرپرستان اداره می‌شوند.
اما حکومت وحدت ملی می‌گوید به‌دنبال پایان دادن عمر سرپرستی‌اند.
نجیب‌الله آزاد، معاون سخن‌گوی ریاست‌جمهوری گفته چهار نامزدوزیر به مجلس نمایندگان معرفی شده‌اند و باقی به‌زودی معرفی خواهند شد.
آقای آزاد شایسته‌سالاری را دلیل زمانگیر شدن معرفی نامزد وزرا خوانده است.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
116
روز مانده
روز استقلال افغانستان
3
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
296
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
345
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی