رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷
  • السبت ۷ رجب ۱۴۳۹
  • 2018 Saturday 24 March
احمد یوسف نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات از مقام‌اش استعفا کرد.

استعفای نورستانی از سوی رییس‌جمهورغنی تأیید شد

ریاست جمهوری می‌گوید که استعفای آقای نورستانی از سوی رییس‌جمهور پذیرفته شد. فهیم دشتی، روزنامه‌نگار، گفت: “خبر استعفای نورستانی برای مردم خبر خوش است. یک مدیر ضعیف بود و فردی بود که انتخابات زیر مدیریت او به چالش کشیده شد و امید است که به جای این مدیران ضعیف، افراد تازه معرفی شوند.” عبدالقادر زازی […]

ریاست جمهوری می‌گوید که استعفای آقای نورستانی از سوی رییس‌جمهور پذیرفته شد.

فهیم دشتی، روزنامه‌نگار، گفت: “خبر استعفای نورستانی برای مردم خبر خوش است. یک مدیر ضعیف بود و فردی بود که انتخابات زیر مدیریت او به چالش کشیده شد و امید است که به جای این مدیران ضعیف، افراد تازه معرفی شوند.”

عبدالقادر زازی وطن‌دوست، عضو مجلس نماینده‌گان اظهار داشت: “فشارها از سوی ارگ ریاست‌جمهوری بود که نورستانی استعفا داد. یکبار خودشان [مقام‌های حکومتی] اعلام می‌کنند که این افراد برای ۶ سال می‌توانند کار کنند، اما باز هم فشار وارد می‌شود.”

آقای نورستانی در ۱۲ اسد ۱۳۹۲ در انتخابات داخلی کمیسیون مستقل انتخابات به حیث رییس این کمیسیون برگزیده شد.

او پس‌از فضل‌احمد معنوی به این وظیفه آغاز به کار کرد و مدیریت انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ خورشیدی را به دوش گرفت؛ انتخاباتی که جنجال‌هایش تا کنون سرخط بسیاری از خبرهای کشور را تشکیل می‌دهد.

پیش از اعلام نتیجه دور دوم انتخابات دستۀ انتخاباتی اصلاحات و همگرایی این روند را تحریم کرد و با پا در میانی جامعۀ جهانی روند شمارش آرا، روزهای پر جنجالی را در کمیسیون انتخابات رقم زد.

اما سر انجام نورستانی بی ذکر تعداد دقیق آرای عبدالله و غنی، آقای غنی را به حیث رییس‌جمهور و آقای عبدالله را به حیث رییس اجرائیۀ حکومت معرفی کرد.

او پس از نزدیک به دو سال در یک نشست خبری مقدار آرای غنی و عبدالله را در انتخابات ۱۳۹۳ اعلام کرد. این کار او پرسش‌ها و گمانه‌زنی‌های بسیار را در پی داشت.

پیشینۀ کارهای نورستانی در حکومت کرزی:

احمدیوسف نورستانی در سال ۱۳۸۱ خورشیدی سخنگو و مشاور حامد کرزی بود.

آقای نورستانی در دورۀ انتقالی، وزیر منابع آب و محیط زیست بود و در سال ۱۳۸۵ به حیث معاون وزارت دفاع ملی افغانستان گماشته شد و ۳ سال پس از آن، از سوی حکومت کرزی والی هرات تعیین شد.

اکنون گمان‌زنی‌ها وجود دارند که نورستانی به‌حیث سفیر در یکی از کشورها فرستاده خواهد شد، اما مقام‌های حکومتی تا کنون در این‌باره چیزی نگفته‌اند.

پرسشی که از سوی آگاهان مطرح می‌شود این است که یک شخص چی‌گونه می‌تواند سخنگوی، مشاور، وزیر، والی، رییس کمیسیون انتخابات تعیین شود در حالی که در هیچ‌یک از پست‌های یادشده تخصصی ندارد؟

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
148
روز مانده
روز استقلال افغانستان
35
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
328
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
377
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی