شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » افغانستان از امریکا خواست تا درباره اظهارات دونالد ترامپ وضاحت دهد

حکومت افغانستان از دولت امریکا خواسته تا درباره اظهارات اخیر دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور پیرامون جهاد مردم افغانستان علیه تجاوز اتحاد شوروی سابق، وضاحت دهد.

 دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا، روز گذشته (چهارشنبه ۱۲ جدی) در نشست کابینه ایالات متحده گفت که کشورهای منطقه به ویژه پاکستان، هند و روسیه باید برای مهار کردن تهدید دهشت افگنی از افغانستان، خود دست به کار شوند.

آقای ترامپ بیان داشت:” افغانستان، اتحاد جماهیر شوری پیشین را به روسیه مبدل کرد، زیرا جنگ افغانستان شوروی را ورشکست کرد… دلیل حضور نظامی روس‌ها در افغانستان این بود که تروریست‌ها از آنجا وارد روسیه می‌شدند و روسیه با بودن در آنجا (افغانستان) کار درستی می‌کرد.”

اما حکومت افغانستان در اعلامیه‌ای به این اظهارات ترامپ که از تجاوز شوروی سابق به افغانستان دفاع کرده و جهاد مقدس افغانستان را به نوعی نکوهش نموده به شدت واکنش نشان داده است.

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده که پس از تجاوز اتحاد شوروی سابق به افغانستان، افغان‌ها در نتیجه یک قیام ملی به خاطر کسب آزادی خاک مقدس خویش، جهاد را آغاز کردند.

در اعلامیه آمده:”به طرفداری از اعلام جهاد مقدس افغانستان در برابر اتحاد شوروی و نکوهش این تجاوز، جهان اجماع کامل داشت و جلسه عمومی سازمان ملل متحد به اکثریت آرا طی یک قطعنامه اعتراضیه، تجاوز شوروی سابق را محکوم کرد.همچنان وزرای خارجه ۳۴ کشور اسلامی در یک بیانیه مشترک، اتحاد جماهیر شوروی سابق را مقصر دانستند و بر خروج بدون قید و شرط و فوری قشون سرخ از افغانستان، تاکید کردند.”

ارگ ریاست جمهوری گفته که پس از تجاوز شوروی سابق، تمام روئسای جمهور امریکا نه تنها این تجاوز را مورد نکوهش قرار دادند، بلکه حامی جهاد مقدس افغان‌ها باقی ماندند.

در اعلامیه آمده که در دوران جهاد، افغان‌ها حملات انتحاری انجام نمی‌دادند و برای سایر کشورها هیچ تهدیدی را متوجه نساخته بودند.

اعلامیه افزوده که در این مرحله حساس تاریخی که جهان مملو از ابهامات و در حال تغییر است، در این چارچوب تغییر و ابهام، اکثریت کشورها در تمام عرصه‌ها محاسبه جدید دارند.

ارگ ریاست جمهوری گفته که  روابط ما با دنیا براساس منافع مشترک تدوین شده است و نیروهای بین‌المللی در افغانستان نه تنها برای افغانستان بلکه به منظور امنیت جهان و کشورهای دوست، حضور دارند.

در اعلامیه آمده که حکومت وحدت ملی، افغان‌ها به خصوص نیروهای امنیتی و دفاعی ما از ابتدا تا اکنون، برای بقای کشور و آرامش مردم، ده‌ها هزار قربانی داده اند. برای هرکشور منافع اش ارزشمند می‌باشد و اولویت ما در این شرایط حساس کشور این است که از هر نگاه اتکا به خود را بیشتر سازیم.

ارگ ریاست جمهوری تاکید کرده:”میان اظهارات و پالیسی رسمی کشور تفاوت وجود دارد، به همین سبب ما از حکومت دوست ایالات متحده امریکا به خاطر یک سلسله اظهارات، از طریق مراجع دیپلوماتیک در خصوص بعضی از پالیسی‌ها وضاحت خواسته‌ایم و امید داریم که در آینده نزدیک با ما شریک ساخته شود.”

– کابل

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان