رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 6 خبر


  • دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷
  • الإثنين ۳ ذو القعدة ۱۴۳۹
  • 2018 Monday 16 July

 «عبدالله عبدالله» رییس اجراییه دولت وحدت ملی افغانستان  تاکید کرده است پس از گشایش بندر راهبردی چابهار، افغانستان برای انتقال کالاهای تجاری دیگر به پاکستان نیازی نخواهد داشت. بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان و در کنار خلیج فارس واقع شده و به راحتی از ساحل غربی هند و از طریق پاکستان قابل دسترسی […]

 «عبدالله عبدالله» رییس اجراییه دولت وحدت ملی افغانستان  تاکید کرده است پس از گشایش بندر راهبردی چابهار، افغانستان برای انتقال کالاهای تجاری دیگر به پاکستان نیازی نخواهد داشت.

بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان و در کنار خلیج فارس واقع شده و به راحتی از ساحل غربی هند و از طریق پاکستان قابل دسترسی است.

درصورتی که پاکستان مانع دسترسی ترانزیت ایران و افغانستان به دهلی نو شود، احتمالا این بندر می تواند تجارت میان سه کشور را افزایش می‌دهد.

هند و افغانستان برای ایجاد مسیرهای جایگزین و قابل اعتماد که پاکستان را دور بزند، همکاری های گسترده ای انجام داده اند.

رئیس اجرایی دولت افغانستان گفت: افغانستان پیش از این تنها به یک مسیر انتقالی متکی بود که از کراچی می گذشت. اما اکنون اوضاع تغییر کرده است. این مسیر اکنون از چابهار عبور می کند.

براساس توافقی که ماه مه سال گذشته بین ایران و هند به امضا رسید، هند قرار است با سرمایه ای معادل 85/21 میلیون دلار و درآمد سالانه 22/95 میلیون دلار دو لنگرگاه را در فاز یک بندر چابهار تجهیز و آماده بهره برداری کند.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
34
روز مانده
روز استقلال افغانستان
79
روز گذشته
سالروز پیروزی مجاهدین
214
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
263
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی