رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷
  • السبت ۷ رجب ۱۴۳۹
  • 2018 Saturday 24 March

وزارت مالیه پیمان کمک ۴۱۵ میلیون دالر سازمان‌ها و کشورهای تمویل کننده  را برای تامین انرژی در کشور با بانک توسعۀ آسیایی امضاء کرد. بانک توسعۀ آسیایی و نیز شماری ازسازمان‌ها وکشورهای تمویل کننده، ۴۱۵ میلیون دالر را برای گسترش برق رسانی در کشور کمک می‌کنند. وزارت مالیه پیمان کمک ۴۱۵ میلیون دالر سازمان‌ها و […]

وزارت مالیه پیمان کمک ۴۱۵ میلیون دالر سازمان‌ها و کشورهای تمویل کننده  را برای تامین انرژی در کشور با بانک توسعۀ آسیایی امضاء کرد.

بانک توسعۀ آسیایی و نیز شماری ازسازمان‌ها وکشورهای تمویل کننده، ۴۱۵ میلیون دالر را برای گسترش برق رسانی در کشور کمک می‌کنند.

وزارت مالیه پیمان کمک ۴۱۵ میلیون دالر سازمان‌ها و کشورهای تمویل کننده  را برای تامین انرژی در کشور با بانک توسعۀ آسیایی امضاء کرد.

وزیر مالیه می‌گوید که در چارچوب این پروژه یک سب استیشن جدید با ظرفیت پنجصد میگاوات ساخته می‌شود که با ساخته شدن این سب استیشن افغانستان می‌تواند در کنار وصل لین پنجصد کیلوولت برق وارداتی ترکمنستان و انتقال آن به ولایت‌های مرکزی، برق تولید شده داخلی را نیز از طریق همین سب استیشن به ولایت‌های کشور توزیع کند.

بربنیاد این پیمان یک سب استیشن جدید در شهر پلخمری با ظرفیت پنجصد میگاوات برق ساخته می‌شود که  این سب استیشن می‌تواند لین جدید پنجصد کیلووات برق وارداتی ترکمنستان را با لین پنجصد کیلووات تمدید یافته به کابل وصل نماید و نیز در چاچوب این پروژه  لین دوصد و بیست کیلوولت برق از دوشی الی بامیان و تمدید آن به هشت ولایت دیگر نیز کشیده می‌شود.

وزیر مالیه می‌گوید که با اینکار یکصد و پنجاه هزار تن از نور برق مستفید خواهند شد.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه، گفت: «حکومت متعهد به برق رسانی برای شهروندان کشور می‌باشد و با عملی شدن این پروژه مشکل کمبود برق در کشور حل خواهد شد.»

در همین حال رییس بانک توسعه آسیایی می‌گوید که کبمود برق در افغانستان تاثیرات ناگواری بر رشد اقتصاد این کشور داشته است و با عملی شدن این پروژه مشکلات مردم حل خواهد شد.

سونت بایت تام پنیلا، رییس بانک توسعه آسیایی، گفت: «با این کار، برقی که افغانستان به آن نیاز جدی دارد به این کشور می‌رسد و پس از به پایان رسیدن کار این پروژه در بخش‌های جنوبی از سوی نهاد توسعه‌یی ایالات متحده امریکا سرانجام به قندهار خواهد رسید.»

از سویی وزیر مالیه می‌گوید که از آغاز  سال مالی هزار و سه صد و نود پنج  تاکنون بیش از یکصد و شصت میلیارد افغانی از درآمدها را گرد آوری کرده است.

وی گفت: «درآمدهای حکومت در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و این نشان دهنده تعهد حکومت برای آوردن اصلاحات در بخش‌های اقتصادی می‌باشد.»

بانک توسعه آسیایی تاکنون دو میلیارد و دوصد میلیون دالر را برای تامین انرژی برای شهروندان کشور کمک کرده است و به گفته بانک توسعه آسیایی این بانک بر کمک‌هایش در بخش برق رسانی در افغانستان ادامه خواهد داد.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
148
روز مانده
روز استقلال افغانستان
35
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
328
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
377
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی