رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۹ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 25 April

 دادگاه بین المللی جرایم اعلام کرده است که امکان دارد نظامیان امریکا در افغانستان جنایت جنگی انجام داده باشند. گفته شده که تحقیقات اولیه نشان می دهد که نیروهای نظامی امریکا با شکنجه زندانیان در افغانستان، شاید مرتکب  جنگی شده باشند. همزمان گفته شده است که امکان دارد که کارمندان اداره امنیت ملی امریکا(سی آی […]

 دادگاه بین المللی جرایم اعلام کرده است که امکان دارد نظامیان امریکا در افغانستان جنایت جنگی انجام داده باشند.

گفته شده که تحقیقات اولیه نشان می دهد که نیروهای نظامی امریکا با شکنجه زندانیان در افغانستان، شاید مرتکب  جنگی شده باشند.
همزمان گفته شده است که امکان دارد که کارمندان اداره امنیت ملی امریکا(سی آی ای) نیز در این جنایت دخیل باشند.
خبر گزاری اسوشیتدپرس گزارش میدهد که دفتردادستانی این محکمه در گزارشی که به روز دوشنبه منتشر کرد گفته است که به نظر میرسد حداقل ۶۱ زندانی در افغانستان بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۴ میلادی، توسط نیرو های نظامی امریکا، شکنجه شده بودند.
در این گزارش آمده است که امکان دارد که کارمندان (سی آی‌ ای) نیز در این مدت ۲۷ زندانی را شکنجه کرده باشند.
دادستان های محکمه بین المللی جرایم می گویند “به زودی” در مورد این که برای باز کردن یک تحقیق کامل در افغانستان مجوز بگیرند و یا خیر، تصمیم خواهند گرفت.
ایالات متحده عضو این محکمه نیست اما اتباع آن می توانند در صورت ارتکاب جرم در کشوری که عضو محکمه است، محاکمه شوند. افغانستان عضویت محکمه بین المللی جرایم را دارد
این تحقیق در حالی از سوی دادگاه جرایم بین المللی پخش می شود که رسانه های بین المللی بارها گزارش های از شکنجه زندانیان در زندان های افغانستان به ویژه زندان بگرام از سوی نظامیان امریکایی پخش کرده اند.
زندان بگرام یکی از زندانی های مهم نظامیان امریکایی در افغانستان به حساب می آمد و در سال ۲۰۱۳ مسوولیت این زندان به دولت افغانستان سپرده شد.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
116
روز مانده
روز استقلال افغانستان
3
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
296
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
345
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی