رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الخميس ۱۰ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Thursday 26 April

نمایندگان کانگرس امریکا هشدار داده‌اند طرح کاخ سفید برای استقرار هزاران نیروی نظامی بیشتر در افغانستان آمار تلفات و مخارج این جنگ طولانی را افزایش می‌دهد. مقام‌های پنتاگون و کاخ سفید پیشنهاد داده‌اند امریکا حضور نظامی خود را در افغانستان گسترش دهد و امیدوارند اعزام نیروهای بیشتر باعث تقویت نیروهای امنیتی افغانستان شود. با وجود […]

نمایندگان کانگرس امریکا هشدار داده‌اند طرح کاخ سفید برای استقرار هزاران نیروی نظامی بیشتر در افغانستان آمار تلفات و مخارج این جنگ طولانی را افزایش می‌دهد.

مقام‌های پنتاگون و کاخ سفید پیشنهاد داده‌اند امریکا حضور نظامی خود را در افغانستان گسترش دهد و امیدوارند اعزام نیروهای بیشتر باعث تقویت نیروهای امنیتی افغانستان شود.

با وجود این، برخی نمایندگان در کانگرس امریکا نسبت به این طرح بدبین هستند.

دیک دوربین، سناتور دموکرات ایالت ایلینوی، گفت: «ما میلیاردها دالر مصرف کردیم. هزاران امریکایی کشته شدند. ما بیش از ۱۵ سال است که درگیر این جنگ هستیم و همچنان تقلا می‌کنیم تا تصمیم بگیریم این جنگ چگونه می‌تواند به نحو مطلوب برای امریکا و مردم افغانستان پایان یابد.»

این سناتور دموکرات از همتایان خود درخواست کرد درباره طرح اعزام نیروها به افغانستان «سوال‌های دشواری» را مطرح کنند.

دوربین ادامه داد این اقدام ممکن است به حضور دائم امریکا در افغانستان منجر شود.

وی در سخنانی در شبکه تلویزیونی ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت: «این (جنگ) تا چه مدت ادامه خواهد یافت؟ تا چه زمانی یک جنگ خواهد بود و چه زمانی به اشغال دائم تبدیل می‌شود؟ کانگرس باید با این سوال مواجه شود.»

در حال حاضر حدود هشت هزار و ۴۰۰ سرباز امریکایی و حدود پنج هزار سرباز از کشورهای ناتو در افغانستان حضور دارند. فرماندهان نظامی پیشنهاد استقرار سه هزار تا پنج هزار نیروی نظامی بیشتر را در افغانستان مطرح کرده‌اند.

طرح اعزام نیروهای جدید که جزئیات آن هنوز مشخص نیست بعد از بررسی‌های گسترده وزارت دفاع، وزارت امور خارجه، نهادهای استخباراتی و دیگر ارگانهای امریکایی پیشنهاد شده است.

این طرح هنوز به امضای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، نرسیده ولی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که وی با این پیشنهاد موافق است.

استنی هویر، یکی از مقام‌های مجلس نمایندگان امریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رئیس‌جمهور باید به کانگرس و مردم توضیح دهد که می‌خواهد با به خطر انداختن زنان و مردان جوان ما به چه چیز دست یابد؟… و چگونه می‌خواهد هزینه افزایش (حضور) نظامی را بپردازد؟»

این طرح در صورتی که تصویب شود با وعده‌های انتخاباتی ترامپ که گفته بود اجازه نمی‌دهد امریکا در جنگ‌های خارجی درگیر شود، در تضاد خواهد بود.

بنا بر اعلام وزارت دفاع امریکا، از زمان ورود این کشور به افغانستان در سال ۲۰۰۱ تاکنون تقریباً دو هزار ۴۰۰سرباز امریکایی کشته و حدود ۲۰ هزار نفر از آنان نیز مجروح شده‌اند.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
115
روز مانده
روز استقلال افغانستان
2
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
295
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
344
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی