رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الإثنين ۶ رمضان ۱۴۳۹
  • 2018 Monday 21 May
زنان معترض در بامیان

برق باید از بامیان بگذرد

در حالی که صدها زن امروز در ولایت بامیان بر تغییر مسیر لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان از بامیان به سالنگ اعتراض کردند اما کمیسیون تدارکات ملی در نشست روز شنبه خود دیزاین و ساخت این لین برق از دشت الوان ولایت پل‌خمری الی ارغندی کابل را تایید کرده است. معترضان زن در بامیان فیصله‌ی […]

در حالی که صدها زن امروز در ولایت بامیان بر تغییر مسیر لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان از بامیان به سالنگ اعتراض کردند اما کمیسیون تدارکات ملی در نشست روز شنبه خود دیزاین و ساخت این لین برق از دشت الوان ولایت پل‌خمری الی ارغندی کابل را تایید کرده است.
معترضان زن در بامیان فیصله‌ی حکومت را در مورد تغییر مسیر این لین برق «مردود» خوانده و با سردادن شعار «عدالت، عدالت»؛ خواهان عبور این لین برق از مسیر بامیان شدند.
اعتراض زنان بامیانی به‌دنبال اعتراض‌های گسترده در مورد تغییر مسیر لین برق ۵۰۰ کیلوولت صورت می‌گیرد که معترضان در تمامی این تظاهرات‌ها و راپیمایی‌ها فیصله‌ی (۱۱ ثور) کابینه و فیصله‌های اخیر «کمیسیون ملی» بررسی هر دو مسیر این لین برق را «ظالمانه، خلاف انکشاف متوازن و برخلاف عدالت اجتماعی» می‌دانند.
زنان در بامیان هشدار دادند در صورتی که حکومت به خواسته‌های آن‌ها توجه نکند، صداى عدالت‌خواهى‌شان هميشه بلند بوده و از تبعيض حکومت در برابر شهروندانش هميشه فرياد سر خواهند داد.
در قطعنامه‌ی معترضان، فیصله‌ی (۱۱ ثور) کابينه «غيرعادلانه و تبعيض‌آميز» خوانده شده و از جامعه‌ی جهانی و سازمان‌هاى حقوق‌بشرى و کشورهاى تمويل‌کننده خواسته شده است تا اجازه ندهند که کمک‌هاى‌شان در افغانستان در راه تبعيض به‌مصرف برسد.
پس از گسترش اعتراض‌ها در مورد تغییر مسیر این لین برق از بامیان به سالنگ، حکومت «کمیسیون ملی» را ایجاد کرد تا هر دو مسیر سالنگ و بامیان را بررسی کند. کمیسیون ملی دوباره مسیر سالنگ را انتخاب کرد.
اکنون که کمیسیون تدارکات ملی به ریاست رییس‌جمهور غنی دیزاین و ساخت لین برق ۵۰۰ کیلوولت را از دشت الوان پل‌خمری الی ارغندی کابل منظور کرده است، از دید حکومت بحث روی مسیرهای این لین برق ختم شده و قابل تغییر نخواهد بود.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
90
روز مانده
روز استقلال افغانستان
23
روز گذشته
سالروز پیروزی مجاهدین
270
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
319
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی