شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » توزیع ۴میلیون شناسنامه‌ی جعلی در کشور برای انتخابات

،لالی حمیدزی؛ نماینده‌ مردم قندهار در نشست امروز(چهارشنبه، ۲جوزا) مجلس گفت: حکومت وحدت ملی حدود ۴ میلیون شناسنامه‌ی جعلی را در ولایت‌های مختلف توزیع کرده است.

وی افزود: حکومت می‌خواهد با استفاده از ثبت این شناسنامه‌ها در فهرست رأی دهندگان، نماینده‌های دلخواه خود را به پارلمان آینده بفرستد.

لالی ادامه داد: بر اساس آمارها تا کنون ۲۶ هزار نفر در روند ثبت‌نام رأی دهندگان شرکت کرده‌اند؛ اما کمیسیون ارقام ثبت نام شوندگان را ۲ میلیون نفر اعلام کرده که خود نمونه‌ی بارز از جعل است.

عبدالرحمان رحمانی، نماینده‎ مردم بلخ اظهار داشت: اسنادی وجود دارد که در بعضی ولایات از یک تا سه هزار شناسنامه به گونه غیابی در دسترس تعدادی از نمایندگان قرار گرفته است.

رحمانی ادامه داد: مسئولان توزیع شناسنامه و کمیسیون انتخابات به این افراد اطمینان داده‌اند که در مناطق آنان، کسی رسیده نمی‌تواند و زمان کافی هم وجود ندارد؛ لذا شما این شناسنامه‌ها را در روند انتخابات استفاده کنید.

وی  عنوان کرد: شماره “مسلسل استیکر” هم از سوی کارمندان کمیسیون فروخته می‌شود «به گونه مثال به این افراد گفته می‌شود که از شماره ۲۵۵۵ تا استیکر شماره ۳۵۵۵ مربوط شما می‌شود.

جعفر مهدوی نماینده‌ مردم کابل ابراز داشت:  ریاست جمهوری در کار کمیسیون دخالت می‌کند و این مسأله به نگرانی جدی مردم مبدل شده است.

وی افزود: اختلافات برخی کمیشنران با ارگ ریاست جمهوری نمونه کوچکی از دخالت‌های ارگ و شورای امنیت در کار کمیسیون انتخابات بوده چرا که تعیینات مقامات نظامی و ملکی به مداخله ریاست جمهوری انجام می‌شود تا بتواند تقلب را در انتخابات آینده رقم بزند.

این نمایندگان از مجلس خواستند که جلو مداخلات و تلاش ارگ ریاست جمهوری برای مهندسی کردن انتخابات آینده پارلمانی را از همین اکنون بگیرد وگرنه نتایج انتخابات پر از تقلب مورد قبول مردم نخواهد بود.

از سوی هم به دلیل افزایش نگرانی از تقلب در انتخابات مجلس نمایندگان بار دیگر اعضای کمیسیون انتخابات و رییس اداره ثبت احوال نفوس را در پیوند به نگرانی‌ها در مورد روند ثبت‌نام رأی دهندگان، استجواب می‌کند.

عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان گفت: اعضای کمیسیون انتخابات و رییس اداره‌ ثبت احوال نفوس در نشست روز شنبه آینده‌ مجلس فراخوانده می‌شوند تا به نگرانی نمایندگان در مورد روند ثبت‌نام رأی دهندگان پاسخ دهند.

آقای ابراهیمی، انتخابات را پروسه مهم ملی خواندو اظهار داشت: حکومت مکلف است تا زمینه‌ی اشتراک مردم را در این روند مهم ملی، فراهم سازد.

رییس مجلس با اشاره به ادعاهای که از سوی برخی نمایندگان مطرح شده گفت: انتخابات آینده باید طوری برگزار شود که ما شاهد یک جنجال تازه در پیوند به انتخابات در کشور نباشیم.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان