شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » توقف روند ثبت نام تذکره‌های الکترونیکی؛ رییس جمهور هنوز تذکره نگرفته است

با آنکه دو هفته از ثبت نام رئیس جمهور غنی برای اخذ تذکره الکترونیکی گذشته، اداره ثبت احوال نفوس می‌گوید هنوز تذکره رئیس جمهور چاپ نشده‌است.
روح‌الله احمدزی؛ سخنگوی این اداره گفت: هر زمانی که رئیس جمهور برای اخذ تذکره‌اش آماده شود آنان تذکره وی را چاپ خواهند کرد.
به‌گفته وی تا زمانی که رئیس جمهور تذکره نگیرد، آنها این روند را در خارج از ارگ آغاز نخواهند کرد.
احمدزی همچنین گفت که از سه روز به این‌سو روند ثبت در ارگ متوقف شده‌است.
او افزود:”فقط ما منتظر هدایت رئیس صاحب جمهور و یا ریاست جمهوری هستیم. هر زمانی که آنان برای ما هدایت دهند ما این پروسه «بایومتریک» را از سر آغاز می‌کنیم؛ چون آنان (رئیس جمهور) در برنامه تاپی مصروف بودند و ان‌شاءالله امروز یا فردا آغاز خواهد شد.”
سخنگویان ریاست جمهوری به‌گونه رسمی در این باره ابراز نظر نکرده اند که چه زمانی آقای غنی تذکره‌اش را دریافت خواهد کرد یا روند از سرگیری روند ثبت نام چه وقت از آغاز خواهد شد.
اما یک منبع در ارگ ریاست جمهوری به رادیو آزادی گفته است که به دلیل مصروفیت رئیس جمهور در افتتاح پروژه تاپی در هرات این روند متوقف شده و به زودی از سر گرفته خواهد شد.
اداره مرکزی ثبت احوال نفوس به تاریخ ۲۷ ماه دلو سال روان خورشیدی، مرحله بایومتریک برای توزیع تذکره‌های الکترونیکی را در ارگ ریاست جمهوری آغاز کرد.
رئیس جمهور، همسر او و معاون دوم رئیس جمهوری از اولین کسانی بودند که اطلاعات خود را برای اخذ تذکره الکترونیکی ثبت کردند.
با این حال، این اقدام با مخالفت صریح عبدالله عبدالله؛ رییس اجرایی مواجه شد و او خواستار توقف آن شد.
با آغاز این روند همچنین برخی‌ نسبت به درج کلمه «افغان» در تذکره‌های برقی مخالفت کرده و اعلام کردند که حاضر نیستند با این مشخصات، تذکره الکترونیکی بگیرند.
ریاست اجرائیه در یک اعلامیه گفت که توزیع تذکره‌ الکترونیکی به‎حیث یک قضیه بزرگ ملی نیازمند بحث بیشتر است تا اجماع ملی و توافق همگانی در مورد به دست آید.
اما به تازگی سخنگوی اداره مرکزی ثبت احوال نفوس می‌گوید که تاکنون نزدیک به ۶۰۰ تن از مقام‌های دولتی و فعالین مدنی برای اخذ تذکره الکترونیکی ثبت نام شده‌اند.
در همین حال، توقف مرحله بایومتریک در ارگ ریاست جمهوری با انتقاد تند شماری از اعضای شورای ملی روبه‌رو شده‌است.
فیصل سمیع؛ نائب منشی مجلس سنا گفته است که نمایشی بودن این روند نشان می‌دهد که برای توزیع تذکره‌های الکترونیکی اراد‌ه‌ای جدی وجود ندارد.
او افزود:”تا جایی که من معلومات دارم ریاست ثبت احوال نفوس از نگاه تخنیکی هیچ مشکلی ندارد و ماشین آلات آنان روزانه می‌توانند تا حدود ۴۰ هزار تذکره را به چاپ برسانند، یقیناً تا فعلاً ما گام‌های عملی را نمی‌بینیم و فقط نمایشی بوده‌است.”
به‌گفته آقای سمیع اگر اداره مرکزی ثبت احوال نفوس برای توزیع تذکره‌های الکترونیکی اراده جدی دارد باید مراکز توزیع را در بیرون از ارگ فعال کند.
او می‌گوید، با فعال شدن این مراکز در بیرون ارگ روزانه هزاران تن برای اخذ تذکره‌های الکترونیکی مراجعه خواهند کرد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان