رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷
  • السبت ۷ رجب ۱۴۳۹
  • 2018 Saturday 24 March

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، در پی امضای توافقنامه صلح با دولت افغانستان، برای پادرمیانی روند صلح بین حکومت افغانستان و طالبان اعلام آمادگی کرده است. محمد امین کریم، رییس هیأت مذاکره کننده حزب اسلامی گفته است که پیشنهادات خود برای پادرمیانی میان دولت افغانستان و گروه طالبان، به حکومت وحدت ملی ارائه کرده […]

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، در پی امضای توافقنامه صلح با دولت افغانستان، برای پادرمیانی روند صلح بین حکومت افغانستان و طالبان اعلام آمادگی کرده است.

محمد امین کریم، رییس هیأت مذاکره کننده حزب اسلامی گفته است که پیشنهادات خود برای پادرمیانی میان دولت افغانستان و گروه طالبان، به حکومت وحدت ملی ارائه کرده است.

وی بدون ارائه جزئیات در مورد پیشنهادات حزب اسلامی، گفته است که اگر آن از سوی دولت افغانستان و طالبان پذیرفته شود، این حزب کار خود در زمینه رسماً شروع می کند.

به گفته کریم، اکنون شماری از فرماندهان طالبان و همچنان برخی از اعضای ملا محمد رسول، رهبر انشعابی گروه طالبان، برای مذاکره با دولت افغانستان تمایل نشان داده اند.

طی سالهای گذشته چندین دور مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان در کابل و اسلام آباد برگزار شده، اما نیتجه ای را به دنبال نداشته است.

مقامات دولتی افغانستان حکومت پاکستان را حامی اصلی طالبان می خواند و می گویند که تمام لانه‌های آنها در این کشور است و از آنجا علیه افغانستان تجهیز و تمویل می شوند.

با این وجود دولت افغانستان همواره از تمام گروه های شورشی در افغانستان نیز خواسته تا به جنگ پایان دهد و به روند صلح ملحق شوند که اخیرا در پی مذاکرات طولانی با حزب اسلامی توافقنامه امضا کرد.

مطابق این توافقنامه، دولت افغانستان ضمانت کرده که در بدل آتش‌بس به حکمتیار و دیگر رهبران این حزب مصونیت قضایی اعطا کند و همچنان، زمینه آمدن گلبدین به کابل فراهم شود.

امضای توافقنامه صلح دولت افغانستان با حزب اسلامی حکمتیار، واکنشهای متفاوتی را به دنبال داشت، شماری از آن حمایت و برخی نهادهای مدنی، آن را به شدت محکوم کردند.

شماری از فعالان مدنی حزب اسلامی به رهبری حکمتیار را عامل کشتار هزاران تن در جنگهای داخلی در کابل خوانده اند و تأکید دارند، وی محاکمه شود.

این درحالی است که طالبان توافق حزب اسلامی با دولت افغانستان را اشتباه خواند و با آن مخالفت کرد، اخیرا طرفداران دو طرف در میدان وردک نیز باهم درگیر شدند.

اما گروه تروریستی طالبان هنوز در مورد پیشنهادات تازه ای حزب اسلامی برای پادرمیانی میان دولت افغانستان و این گروه مبنی بر گفتگوهای صلح واکنش نشان نداده است.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
148
روز مانده
روز استقلال افغانستان
35
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
328
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
377
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی