رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
  • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
  • 2018 Tuesday 13 November

یک نشریه ژاپنی در گزارشی نوشت: روز دوشنبه «واچلیست»، یک گروه حقوق بشری مستقر در نیویورک که هدف آن پایان خشونت علیه کودکان در میادین جنگ است، از دبیر کل سازمان ملل درخواست کرد تا نیروهای امنیتی افغانستان را مسئول حمله به بیمارستان‌های اعلام کند. دپیلمات نوشت: دبیر کل سازمان ملل قرار است بزودی گزارش […]

یک نشریه ژاپنی در گزارشی نوشت: روز دوشنبه «واچلیست»، یک گروه حقوق بشری مستقر در نیویورک که هدف آن پایان خشونت علیه کودکان در میادین جنگ است، از دبیر کل سازمان ملل درخواست کرد تا نیروهای امنیتی افغانستان را مسئول حمله به بیمارستان‌های اعلام کند.

دپیلمات نوشت: دبیر کل سازمان ملل قرار است بزودی گزارش وضعیت کودکان و جنگ‌های مسلحانه را منتشر کند، این گروه حقوق بشری درخواست کرده تا سازمان ملل نیروهای امنیتی را در کنار طالبان و سایر گروه‌های مسلحانه مسئول حمله به بیمارستان‌ها اعلام کند.

وضعیت بخش بهداشت افغانستان وخیم‌تر شده است

وضعیت بخش بهداشت افغانستان با ورود جنگ به محیط‌های شهری وخیم‌تر شده است. براساس گزارش واچلیست بین سال‌های 2015 تا 2016 تعداد افرادی که به مراقبت‌های پزشکی و کمک‌های انسان‌دوستانه نیاز پیدا کردند افزایش پیدا کرده است، اما همزمان دسترسی به آژانس‌های کمک‌رسان کاهش پیدا کرده است.

در زمان نوشتن این گزارش حداقل 30 درصد مردم افغانستان به مراقبت‌های بهداشتی اولیه دسترسی ندارند، 4.6 میلیون نفر از جمله 2.3 میلیون کودک نیاز اساسی به کمک‌های بهداشتی دارند.

1.7 میلیون نفر از این مردمان در مناطق جنگ زده زندگی کرده که یا مراقبت‌های بهداشتی ناچیز دارند یا بطور کلی فاقد مراقبت‌های بهداشتی اولیه است.

در سال 2016، سازمان ملل 119 مورد حمله به مراکز پزشکی را در افغانستان ثبت کرده است که از این تعداد 95 مورد توسط طالبان و 24 مورد توسط نیروهای امنیتی افغانستان انجام شده است.

هدف قرار دادن بیمارستان‌ها، نظام سلامت افغانستان را به تحلیل می‌برد 

«مورگان مونگل» یکی از کارشناسان واچلیست در این رابطه می‌گوید: هدف قرار دادن مکانهای بهداشتی، نظام سلامت شکننده افغانستان را بیشتر به تحلیل می‌برد.

وی که اخیراً به افغانستان سفر کرده، می‌گوید: همه جا می‌توان مرگ،‌افراد زخمی و گسترش بیماری را مشاهده کرد.

مهمترین حمله به مراکز بهداشتی افغانستان در سال 2015 و توسط ائتلاف انجام شد که طی آن بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز بمباران شد.

چندماه قبل از این حمله نیروهای امنیتی افغانستان در تعقیب یک نیروی القاعده وارد یک بیمارستان شدند. در این حمله چندین کارمند بیمارستان مورد حمله قرار گرفت و چند بیمار نیز بازدداشت شد. البته بعد از یک ساعت این بیماران آزاد شدند.

حمله طالبان به یک کلینک درمانی و تهدید کارمندان آن و چپاول اموال یک بیمارستان توسط نیروهای امنیتی در قندوز، تعطیلی یک بیمارستان در ننگرهار توسط داعش،‌ ورود نیروهای امنیتی افغانستان به یک بیمارستان و تهدید کارکنان آن بر عدم معالجه شبه‌نظامیان از جمله مواردی که در این گزارش به آن اشاره شده است.

افزایش حمله به مراکز بهداشتی افغانستان بین سال‌های 2015 و 2016

حمله به مراکز بهداشتی بین سال‌های 2015 و 2016 افزایش کرده که این امر منجر به زخمی و کشته شدن کودکان و همچنین سو تغذیه، بیماری‌های فراگیر و بیماری‌های فلج اطفال و سرخک شده است.

بیماری‌های فراگیر نیز در سطح بالایی بوده و 169 مورد سرخک در سال 2015 اعلام شده که نسبت به سال 2014، افزایش 141 درصدی را نشان می‌دهد. براساس این گزارش این بیمارستان تا اواسط سال 2016 در اشغال نیروهای امنیتی بوده و بعد از آن نیز به دلیل نزدیکی به مناطق جنگی تعطیل شد.

همچنین یوناما اعلام کرده که تلفات کودکان در سال 2016 نسبت به سال 2015، 24 درصد شده است.

همچنان که جنگ در افغانستان ادامه پیدا می‌کند، گروه‌های آسیب‌پذیر متحمل رنج‌های زیادتری می‌شوند. این گزارش از تمامی طرف‌های درگیر در افغانستان می‌خواد تا از حمله به مراکز بهداشتی اجتناب ورزند.

همچنین در این گزارش از دولت افغانستان درخواست شده تا به قوانین بین‌المللی مرتبط با مراقبت از مراکز بهداشتی پایبند باشد.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
86
روز گذشته
روز استقلال افغانستان
199
روز گذشته
سالروز پیروزی مجاهدین
94
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
143
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی