شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » دخالت آمریکا و دولت افغانستان مشکل عمده انتخابات در افغانستان

در حالی که اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی افغانستان هنوز صورت نگرفته و همچنین زمان کمی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور وجود دارد، اعضای نهادهای ناظر بر انتخابات می‌گویند؛ ضعف مدیریتی کمیسیون و دخالت حکومت و آمریکا منجر به پیامدهای منفی در این روند شده است.

«حبیب‌الله شینواری» مسئول برنامه‌های دیدبان انتخابات و شفافیت افغانستان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: اعلام نشدن نتایج نهایی انتخابات پارلمانی، بدلیل دو عامل مهم ضعف مدیریتی کمیسیون انتخابات و همچنین مداخلات گسترده داخلی و خارجی انجام شده است.

شینواری گفت: مدیریت بسیار ضعیف کمیسیون انتخابات از ابتدا تا انتهای برگزاری انتخابات در ۲۸ و ۲۹ مهرماه سال جاری باعث به تاخیر افتادن کارهای این نهاد شد.

به باور عضو دیدبان انتخابات و شفافیت افغانستان، این مسئله زمینه‌ای ایجاد کرد تا برخی افراد سودجو و همچنین نامزدان انتخابات پارلمانی و برخی دیگر به تقلب‌های گسترده دست بزنند.

تلاش دولت برای مهندسی انتخابات پارلمانی افغانستان

شینواری درباره عامل دیگر چالش انتخابات افغانستان گفت که بخشی از جریان‌ها در داخل یا بیرون از حکومت همزمان با تاخیر در اعلام نتایج انتخابات این کشور برای مهندس آن تلاش می‌کنند.

وی گفت: مقام‌های حکومتی تلاش دارند تا افرادی که مورد حمایت و تایید خودشان هستند را در فهرست برندگان انتخابات بگنجانند.

عضو ارشد ایتوا خاطرنشان کرد که در ولایت‌ها هم همین کار صورت گرفت و مشاهده کردیم که حکومت مخالفانش را به نحوی کنار زد و در حال حاضر نامزدهایی که منتقد عملکرد دولت بودند، اسم‌شان در فهرست نتایج ابتدایی انتخابات وجود ندارد.

شینواری اظهار داشت: به نظر می‌رسد در انتخابات پارلمانی، افرادی که با حکومت معامله کردند به مجلس راه خواهند یافت.

از دیدگاه این عضو دیدبان انتخابات و شفافیت افغانستان، کاری که تا کنون درباره روند انتخابات صورت گرفته خلاف قانون انتخابات است و نتایج ابتدایی نباید به این شکل اعلام می‌شد.

وی هشدار داد: اگر وضعیت کارکرد کمیسیون انتخابات به همین منوال ادامه یابد، موجب خواهد شد که کمیسیون هیچ برنامه‌ای برای اصلاح ضعف‌های سیستم انتخابات و همچنین کسب آمادگی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و سه انتخابات ولایت غزنی، شورای ولایتی و شوراهای ولسوالی‌ها را نداشته باشد.

مداخله آمریکا در انتخابات افغانستان

اخیرا وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که سفارت آمریکا با دخالت در کار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، باعث به تعویق افتادن انتخابات ریاست جمهوری سال آینده افغانستان شده و واشنگتن می‌خواهد با خرید زمان، سناریوی خود در این کشور را انجام دهند.

شینواری در این باره اظهارداشت: این مسئله بُعد سیاسی انتخابات است. بر اساس دیدگاه ما، مداخلات از سوی حکومت در انتخابات پارلمانی بسیار زیاد مشاهده شده است و اگر به همین شکل به طرف انتخابات ریاست جمهوری برویم، مداخلات رئیس جمهور و رئیس اجرایی این کشور نیز در سطح بالا انجام خواهد شد.

وی افزود: در هجده سال گذشته نیز جامعه جهانی که آمریکا در راس آن قرار دارد، تاثیرگذاری‌های خاص خود را همیشه بر روندهای انتخاباتی داشته‌اند و این تاثیرگذاری‌ها و مداخلات بسیار زیاده بوده است.

عضو ارشد دیدبان انتخابات و شفافیت افغانستان اظهار داشت: ما نمی‌توانیم دست داشتن آمریکا در به تعویق افتادن انتخابات ریاست جمهوری را انکار کنیم، چرا که اخیرا سفارت آمریکا در کابل ابراز کرده بود که کاخ سفید خواستار اصلاحات و تغییر جدی در سیستم انتخاباتی است و حکومت هم با این خواسته موافقت کرده بود.

شینواری تاکید کرد: در برخی موارد دیده می‌شود که حرف اول در مسائل بزرگ افغانستان را آمریکایی‌ها و نمایندگی سازمان ملل در امور افغانستان (یوناما) می‌زنند و متاسفانه این مداخلات تاکنون هیچ سودی برای افغانستان نداشته و مشکلات زیادی به بار آورده است.

وی همچنین گفت: از بُعد فنی، مداخلات آمریکا و یوناما در روندهای انتخاباتی بسیار مشاهده شده است بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که جامعه جهانی و آمریکا وقتی ادعا می‌کنند ما همکار افغانستان هستیم، باید با کمک‌های جدی‌شان روند انتخابات را در بسوی اصلاحات ببرند.

عضو نهاد ناظر بر انتخابات تاکید کرد: ما طرفدار اصلاحات انتخاباتی هستیم به صورتی که وضعیت سیستم انتخابات بسوی بهبود برود نه اینکه کشورهای همکار ما به دنبال عملی کردن منافع و سناریوی خود باشند و حکومت نیز به بهانه آوردن اصلاحات، به دنبال مهندسی انتخابات باشد.

شینواری در پایان اظهارداشت که اگر به تعویق افتادن انتخابات ریاست جمهوری برای مسائلی مانند اصلاحات یا صلح بوده و به نفع مردم افغانستان باشد، دیدبان انتخابات و شفافیتبه عنوان یک نهاد ناظر از آن حمایت خواهد کرد، اما اگر یک سناریو باشد که آمریکا یا هر کشور دیگری بخواهد منافع خود را از آن تامین کند، ما موافق آن نیستیم و این خلاف قوانین افغانستان و به ضرر مردم است.

/انتهای پیام/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان