شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » درنگی بر عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین؛ یک سال پس از آغاز!

جانب روسیه روی هر یکی از چنین جنایت ها عمیقاً تمرکز کرده و هر یکی از آنها را مورد تحقیق قرار خواهد داد تا که تمام افراد دست داشته به جنایات را تحت تعقیب عدلی قرار بدهد.

نکتۀ بارز اینجاست که حتی نهادهای غیردولتی غربی جنایات جنگی رژیم کییِف را تأیید می کنند. بطور نمونه، در سازمان نظارت از حقوق بشر (Human Rights Watch) مجبور اند اعتراف نمایند که رژیم کییِف همه آن تعهداتی را نقض کرده که خود این رژیم و «غرب مشترک» به نمایندگی از به اصطلاح «جامعۀ جهانی» پای آن را امضاء نموده اند.

در سندی که اخیراً در سایت سازمان نظارت از حقوق بشر منتشر گردیده، بر استفاده از ماین های ضد پرسونل نوع «لیپیستوک» از سوی نیروهای مسلح اوکراین در منطقۀ ایزیُوم و اطراف آن (در ولایت خارکوف) اشاره شده است. همچنان در این سند از مقامات اوکراینی خواسته شده تا به تحقیقات دقیق پیرامون همه موارد استفاده از ماین های ضد پرسونل پرداخته و به رعایت کنوانسیون اوتاوا در مورد ممنوعیت ماین های ضد پرسونل اقدام نماید که در سال ۲۰۰۵ میلادی توسط اوکراین تصویب شده است.

آیا درخواست این سازمان بین المللی از طرف اوکراین در عمل پیاده خواهد شد؟ هرگز! هیچ نوع تحقیقاتی و هیچ کاری صورت نخواهد گرفت، فقط به خاطری که در کییِف آن کاری انجام می شود که فرمان آن از طرف ایالات متحدۀ امریکا، بریتانیا و ساختارهای ناتو صادر می شود. فعلاً یک فرمان وجود دارد، یعنی فرمان از بین بردن انسان ها بدون وابستگی به ملیت ها و مذاهب آنها، به هدف به اصطلاح «شکست استراتژیک» روسیه. کشتار تا آخرین شهروند اوکراین از نقطۀ نظر ایالات متحدۀ امریکا و همه مکانیزم های آتلانتیک شمالی. کییِف هیچ نوع تحقیقاتی را انجام نخواهد داد.

حالا اسناد سازمان نظارت از حقوق بشر شاید با سرنوشتی مواجه خواهد شد که اسنادهای قبلی متعلق به نهادهای مشابه به آن دچار گردیده بود. آن اسناد را از دسترس رسانه های تحت کنترول غربی ها دور کرده و تغییرشکل می دهند. مشاهده کرده اند که مطبوعات آلمان چگونه این اطلاعات را نقل قول کرده و به جای اینکه توجه اصلی را روی جنایات رژیم کییِف متمرکز نماید، کلماتی را در مورد روسیه در اسناد جایگزین می نماید.

در این میان، زندگی صلح آمیز در مناطق آزاد شده از تسلط رژیم کییِف به تدریج به حالت عادی برمی گردد. بیش از ۳۲ هزار هکتار اراضی از وجود ماین توسط سربازان روسیه پاکسازی گردیده است. بیش از ۲۸۰۰ ساختمان و ۲۸ کیلومتر جاده کنترول گردیده اند. در عین حال، بیش از ۹۷۵ هزار اشیای منفجره از بین برده شده و کار فعال برای بازسازی مناطق جدید متعلق به روسیه جریان دارد. ۵۷۵ کیلومتر جاده، ۱۶ پل و ۳۵۰۰ پروژه در بخش انرژی ترمیم و احداث گردیده اند. کار بازسازی و ساختمان خانه های جدید رهایشی در مارئیپول و سایر شهرها در مناطق آزاد شده به شدت جریان دارد.

در عین زمان، لفاظی های ستیزه جویانۀ بیشتر مقامات رسمی غربی دیده می شود که در این اواخر از اظهارات پر سر و صدا پیرامون موضوع جنگ اوکراین شرم ندارند. آنها بن بست در مواضع خود و عدم موجودیت دلایل برای استدلال آن را احساس کرده اند.

اعلامیه ها در مورد اکمالات تسلیحات غربی به کییِف صرف اشتهای بدون انتهای رژیم اوکراین را بالا می برد که با گلوله باری شفاخانه ها و کشتار گروهی انسان ها، به وضاحت نشان داد که تزریق نظامی غرب چگونه گویا «منجر به تشدید جنگ نمی گردد».

واضح است که غرب با کمک های خود به اوکراین، اهداف مغرضانۀ خود را دنبال می نماید. به یک دلیل: به مردم اوکراین کمک نمی کند، بلکه به رژیم کییِف در حال جنگ با روسیه.  بهای تمام اکمالات به کییِف با خون شهروندان عادی اوکراین پرداخت گردیده است که به جبهۀ جنگ فرستاده می شوند تا از منافع مالی و تلاش های ژیوپولیتیک ایالات متحدۀ امریکا و متحدین آن دفاع نمایند. این ماجراجویی های خونین کدام مفهوم دیگری ندارد. ایالات متحدۀ امریکا مدت ها در جستجوی کسی بود که این ماموریت را انجام بدهد. یگانه کسی را که پیدا کرد، رژیک کییِف است که نه وجدان دارد و نه عقل.

در این زمینه، مذاکرات در مورد ضبط سرمایه های روسیه توهین آمیز به نظر می رسد. این تناقض است: گرفتن پول ها از راه های غیرقانونی برای بازسازی اوکراینی که غربی ها با ارسال تسلیحات خود، اکنون آن را تخریب می نمایند.

مسئولیت وضعیت فقر در اوکراین وجداناً به دوش کشورهای عضو ناتو می باشد. حقوق دانان غربی برای جستجوی شیوه های «مشروع» به منظور مصادرۀ این جایدادها تلاش می نمایند. مسلم است که این منابع به دست شهروندان عادی اوکراین نم یرسد، بلکه به جیب های دزدان خزانه ها در رژیم کییِف و مجرمین خارجی آن ها م یریزد. در ضمن، کدام شیوۀ مشروع و قانونی برای تصاحب سرمایه های روسیه وجود ندارد.

بهتر آن است که به برگشت صلح و دورنمای بازسازی در اوکراین فکر شود؛ یعنی در بخش مطالبات و شرایط خوب روسیه و پذیرفتن واقعیت های گذشته تا حال اقدام شود. باید در یک جهان واقعی زندگی کرد، نه در دنیای خیالی.

«غرب مشترک» با مسلح ساختن کییِف و با تبدیل کردن آن به یک ابزار گوش به فرمان در برابر روسیه، به حمایت خود از نیونازیست های اوکراین ادامه می دهد و البته که وحشی گری و جنایات آن ها را نادیده می گیرد. در این کونتکست، تصمیم شرکت امریکایی «Meta» مبنی بر حذف نیروهای نیونازیستی «آذوف» (در روسیه بعنوان سازمان تروریستی شناخته شده است که مسئول جنایات متعددی می باشد، از جمله جنایات ضد غیرنظامیان) از لیست اشخاص و نهادهای خطرناک، بسیار برجسته به نظر می رسد. از سوی دیگر، آذوف در سال ۲۰۱۵ میلادی از سوی کانگرس ایالات متحدۀ امریکا نیز به عنوان یک نهاد «علناً نازیستی» و «فاشیستی» پذیرفته شده بود. افسوس، ارزش های غرب به این خلاصه می شود که تحت تأثیر ملاحظات روز، وضع روز و دوره های انتخاباتی قرار می گیرد. 

از تمام منابع و امکانات در به اصطلاح «کار» غرب علیه روسیه استفادۀ خوب می برند؛ یعنی از انتقال سلاح به رژیم دست نشاندۀ کییِف تا «شستشوی مغزها»ی مردم اوکراین، به وسیلۀ انتشار گزارش های جعلی در مورد روسیه، تحمیل ارزش های تحریف شده و به بازی گرفتن ها با استفاده از تکنالوژی ها. مثل این است که مقامات کییِف و صاحبان غربی آنها مردمان اوکراین را منحیث «گوشت دم توپ» پنداشته و بدون تردید و تفکر، آماده اند مردم خود را قربانی منافع شخصی و بلندپروازی خود نمایند.

هر طوری که در غرب برای ضرر رساندن به روسیه تلاش نماید و بخواهند جامعۀ جهانی را در مورد اهداف واقعی کاملاً مغرضانۀ شان در اوکراین گمراه بسازند، تاریخ یک بار دیگر همه چیز را در جایش قرار داده و به هرکس به اندازۀ لیاقت و ارزش اش خواهد داد.   

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان