شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » دیدار پنهانی ترامپ با تیم امنیت ملی امریکا درباره افغانستان

رسانه‌های امریکایی از دیدار پنهانی دونالد ترامپ با تیم امنیت ملی امریکا درباره افغانستان خبر داده‌اند.

 رسانه‌های امریکایی گزارش داده اند که دونالد ترامپ رییس جمهور این کشور در پشست درهای بسته و به شکل پنهانی با تیم امنیت ملی خود در مورد افغانستان دیدار کرده است.

اسوشیتد پرس گفته که این نشست در داخل وزارت دفاع امریکا برگزار شده است.

در این دیدار، مایک پنس معاون رییس جمهوری امریکا، جوزف دانفورد رییس ستاد مشترک ارتش، مایک پمپیو وزیر خارجه، جینا هاسپل مدیر سازمان مرکزی اطلاعات و جان بولتون مشاور امنیت ملی رییس جمهور امریکا حضور داشته اند.

گفته می‌شود، در این نشست، مذاکرات صلح با طالبان، حضور نیروهای امریکایی و وضعیت امنیتی جاری در افغانستان موضوع بحث این مقام‌های امریکایی بوده است.

روزنامه واشنگتن پست نیز در این مورد نوشته است که این نشست برای یک ساعت ادامه داشته است.

به گفته این روزنامه، این نشست یک روز پس از آن برگزار شد که حمدالله محب از مشروعیت دادن به طالبان در روند صلح امریکا با طالبان شدیداً از زلمی خلیلزاد انتقاد کرد و در پیوند به این مساله معلوماتی را با وزارت خارجه امریکا نیز شریک کرد.

یک مقام قصر سفید که نخواسته نامی از او گرفته شود، گفته که این نشست بخاطر تبادله معلومات در مورد صلح افغانستان برگزار شده است.

این در حالی است که دو روز پیش حمدالله محب مشاور امنیت ملی رییس جمهور که در واشنگتن به سر می‌برد، به شدت از عملکرد زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در روند صلح افغانستان انتقاد کرد و گفت که او در پی تصاحب قدرت در افغانستان است.

آقای محب افزود که خلیلزاد در روند مذاکره با طالبان در پی مشروعیت زدای دولت افغانستان و مشروعیت دادن به طالبان است و نیز بسیاری از معلومات را از دولت‌های امریکا و افغانستان پنهان کرده است.

در پی این دعا وزارت خارجه امریکا، آقای محب را به این وزارت خواست.

آقای محب پس از دیدار با مقام‌های وزارت خارجه امریکا گفت که روابط افغانستان و امریکا برای دولت و مردم افغانستان ارزشمند است و به طور خاص از کمک‌های سخاوتمندانه امریکا با نیروهای امنیتی افغان قدردانی کرده است.

این در حالی است که پنجمین دور مذاکرات امریکا و طالبان هفته گذشته به پایان رسید و دو طرف از توافق بر سر خروج نیروهای امریکایی و قطع رابطه طالبان با القاعده و داعش سخن گفتند.

اما؛ زلمی خلیلزاد گفت که دو طرف بر سر آغاز مذاکرات بین الافغانی و تامین آتش بس نیز توافق کرده اند. طالبان این ادعای خلیلزاد را رد کرد. ولی آقای خلیلزاد تاکید کرد که بدون توافق روی این دو مساله توافق نهایی در مورد دو مورد دیگر نیز در کار نخواهد بود.

– کابل

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان