شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » رشد جمعیت مهار نشود افغانستان فقیر می ماند

به گزارش

خبرگزاری صدای افغان

(

آوا

)،مصطفی مستور وزیر اقتصاد امروز باحضور در مجلس سنا گفت: اگر رشد جمعیت مهار نشود، افغانستان هم‌چنان فقیر باقی خواهد ماند.

وی افزود: با توجه به برنامه‌های اقتصادی دولت رشد اقتصادی کشور در ده سال گذشته ۵ درصد بوده اما رشد جمعیت «بسیار» سریع است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: هم اکنون افغانستان با داشتن ۱۶ میلیون نفر زیر خط فقر در بد ترین شرایط اقتصادی قرار دارد و میزان واردات و صادرات کشور هم نابرابر است.

 مستور تصریح کرد: میزان واردات کشور سالانه ۷ میلیارد دالر است؛ اما میزان صادرات ۷۰۰ میلیون دالر می‌باشد که نشان دهنده وضعیت بد اقتصادی در کشور است.

وزیر اقتصاد خاطر نشان کرد : هم اکنون افغانستان موادی را وارد می‌کند که روزی از لحاظ تولید آن خود کفا بود.

وی یادآور شد: بر اساس پلان استراتژی پنج ساله‌ی حکومت تا ده سال دیگر روی ده قلم وارداتی توجه دارد تا افغانستان از لحاظ آن به خود کفایی برسد و این مسأله رشد اقتصادی کشور را در پی خواهد داشت.

مستور ابراز داشت: فساد گسترده، نبود امکانات از قبیل برق و بالا بودن قیمت تولید از چالش‌های فراه راه رشد اقتصادی کشور در ده سال آینده خواند.

با این وجود، افزایش بی‌کاری در کشور نیز از مشکلات دیگری است که وضعیت افتصادی کشور را با چالش مواجه کرده است.

لعل محمد آریوبی، معین وزارت کار نیز در مورد حل چالش بی‌کاری در کشور گفت: این وزارت در تلاش است تا با امضای توافقنامه اعزام کار گر با کشورهای ازبکستان، آزربایجان، عربستان و امارات، مشکل بیکاری را حل سازد.

وی افزود: بزرگترین مشکل در این راستا نبود کارگر ماهر است که وزارت کار باید در زمینه آموزش کارکنان تلاش کند

چرا که هم اکنون ۲ میلیون نفر در کشور بی‌‎کار بوده و ۷۰۰ هزار آن جوانانی اند که سند فراغت دانشگاه‌ها را دارند.

حسیب الله موحد، معاون اداره‌ی احصائیه مرکزی گفت: آمارهای ارائه شده از نفوس و وضعیت اقتصادی مردم کشور دقیق نه بلکه تقریبی است، زیرا این آمار با الگو گیری و سروی ۲۱ هزار خانواده در سطح شهرها جمع آوری شده و این اداره تا کنون آماری از وضعیت زندگی مردم در سطح روستاها ندارد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان