رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
  • الجمعة ۴ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Friday 20 April

«محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان شب گذشته با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا گفت‌وگوی تلفنی برقرار کرد. در این گفت‌وگوی تلفنی رئیس جمهور افغانستان ضمن تبریک به ترامپ و آرزوی موفقیت برای وی گفت: رابطه میان افغانستان و ایالات متحده آمریکا بر مبنای منافع مشترک استراتژیک 2 ملت استوار بوده و انتظار […]

«محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان شب گذشته با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا گفت‌وگوی تلفنی برقرار کرد.

در این گفت‌وگوی تلفنی رئیس جمهور افغانستان ضمن تبریک به ترامپ و آرزوی موفقیت برای وی گفت: رابطه میان افغانستان و ایالات متحده آمریکا بر مبنای منافع مشترک استراتژیک 2 ملت استوار بوده و انتظار می رود که این رابطه در دوره ریاست جمهوری شما بیش از پیش تقویت و توسعه یابد.

رئیس جمهور افغانستان از کشته شدن نیروهای آمریکایی در مبارزه با تروریسم و کمک‌های توسعه دولت و ملت آمریکا با افغانستان، قدردانی کرده و تأکید کرد که مبارزه مشترک ما در برابر تروریسم، ایالات متحده آمریکا را به عنوان شریک بنیادین و محوری مردم افغانستان مبدل کرده است.

غنی در ادامه گفت: سرمایه گذاری‌های ایالات متحده آمریکا برای توسعه افغانستان در آغازین مراحل به ثمررسیدن است. تداوم این تلاش‌ها می‌تواند زمینه‌ای را فراهم کند تا افغانستانی‌ها بتوانند از منابع سرشار طبیعی که دارند به صورت مؤثر استفاده نموده، اقتصاد پویا را ایجاد و به خودکفایی برسند.

رئیس جمهور افغانستان یاد آور شد: ایالات متحده آمریکا در بخش توسعه معادن افغانستان کمک‌های قابل تقدیری انجام داده و ما مصمم به توسعه همکاری‌ها در این عرصه هستیم.

غنی همچنین به تلاش‌ها و فداکاری های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در حفظ تمامیت ارضی افغانستان اشاره نموده و این نیروها را بنیاد ثبات این کشور دانست.

رئیس جمهور افغانستان در عین حال از حمایت نزدیک به 10 هزا نیروی آمریکایی و ناتو  و کمک های مالی و فنی‌شان قدردانی نمود و این کمک‌ها را در توانمند ساختن نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان حیاتی خواند.

در این تماس تلفنی ترامپ گفت: منابع طبیعی افغانستان قابل ملاحظه می‌باشد و اداره وی آماده است که مردم و دولت افغانستان را برای استفاده مؤثر در این عرصه کمک کند.

وی افزود: افغانستان پتانسیل مناسب در توسعه اقتصادی داشته و منابع طبیعی اش می‌تواند از عناصر کلیدی این امر محسوب گردد.

ترامپ نیز از عملکرد نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان برای دفاع از مردم ابراز خرسندی کرده و تأکید نمود که ایالات متحده آمریکا همچنان در دوره ریاست جمهوری وی در کنار دولت و مردم افغانستان خواهد بود.

رئیس جمهور منتخب آمریکا اضافه کرد در صورتی که افغانستان نیاز به همکاری بیشتر امنیتی داشته باشد اداره وی بعد از ارزیابی  ضرورت ها، به تأمین حمایت بیشتر امنیتی توجه خواهد کرد.

هر دو رهبر در مورد مسائل منطقه‌ای و مبارزه علیه تروریسم به تبادل نظر پرداخته و از این که خطر تروریسم منطقه‌ای، ثبات افغانستان و منطقه را بر هم می‌زند در مورد عناصر و شاخص‌های دولت‌های حامی تروریسم صحبت و بر مبارزه مشترک در این زمینه تأکید کردند.

همچنان هر دو طرف بر گسترش مشارکت و همکاری منطقه‌ای بیشتر در بخش مبارزه با تروریسم و افراط گرایی تأکید نمودند.

در ادامه این گفتگو، دونالد ترامپ از اشرف غنی دعوت کرد تا به منظور بحث بیشتر روی مسایل دو جانبه به آمریکا سفر نماید.

غنی ضمن پذیرفتن این دعوت، از ترامپ نیز دعوت به عمل آورد تا در یک فرصت مناسب به افغانستان سفر کند.

رئیس جمهور آمریکا گفت که برای دیدار با نیروهای کشورش و بازدید از افغانستان امیدوار است در اولین فرصت ممکن به افغانستان سفر نماید.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
121
روز مانده
روز استقلال افغانستان
8
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
301
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
350
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی