شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » روسیه پایگاه‌های نظامی خود در تاجیکستان و قرقیزستان را تقویت می‌کند

وزیر دفاع روسیه با اشاره به تهدید شبه‌نظامیان شمال افغانستان تاکید کرد این کشور بهره‌وری پایگاه‌های نظامی خود را از طریق تجهیزات مدرن و پیشرفته در کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی ارتقاء می‌دهد.

وزارت دفاع روسیه در حال اتخاذ تدابیری برای پیشگیری از نفوذ احتمالی شبه نظامیان از استان‌های شمالی افغانستان به قلمرو سرزمینی کشورهای آسیای مرکزی که عضو سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی(CSTO) هستند، می‌باشد. سرگئی شویگو، وزیر دفاع فدراسیون روسیه این موضوع را طی ارائه بیانیه خود در نشست وزرای دفاع سازمان همکاری شانگهای در پکن، اعلام کرد. شویگو با اشاره به اهمیت راهبردی حفظ امنیت مرزهای جنوبی آسیای مرکزی افزود: با هدف افزایش بهره‌وری در پایگاه‌های نظامی‌ روسیه در تاجیکستان و قرقیزستان، ما این پایگاه‌ها را به سلاح‌ها و تجهیزات نظامی پیشرفته، مجهز می‌کنیم. با فراهم آوردن کمک‌های نظامی به شرکایمان در آسیای مرکزی از طریق ارتقاء فرصت‌های نیروهای نظامی آن‌ها، ما مشترکا به منظور استفاده از آن‌ها برنامه‌ریزی کرده‌ایم.
وزیر دفاع روسیه همچنین اشاره کرد که چند مانور تمرینی نظامی میان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی در ماه اکتبر سال جاری در قزاقستان، قرقیزستان، روسیه و تاجیکستان، ذیل یک برنامه مشترک برگزار خواهد شد.
پیش از این در ژوئن سال ۲۰۱۷ و در خلال نشست وزرای دفاع سازمان همکاری شانگهای در آستانه شویگو تصریح کرده بود: ظهور شبه‌نظامیان داعش در افغانستان، هنگامی که شمار آن‌ها فراتر از ۳۵۰۰ تن رفت، نگرانی‌هایی جدی برای کشورهای آسیای مرکزی ایجاد کرده است. در حالی که استراتژی این گروه تروریستی ایجاد یک خلیفه اسلامی است، تهدید آن نه تنها برای افغانستان، بلکه برای امنیت کل کشورهای پیرامونی جدی است. روسیه با عنایت به این تهدیدات، پایگاه‌های نظامی خود را در قرقیزستان و تاجیکستان تقویت می‌کند.
پایگاه نظامی روسیه که در تاجیکستان مستقر شده، بزرگترین پایگاه نظامی غیردریایی روسیه در خارج از این کشور به حساب می‌آید. آغاز به کار رسمی این پایگاه در سال ۲۰۰۴ و پیرو موافقتنامه پیشین دو کشور که در سال ۱۹۹۳ امضا شده بود، صورت گرفت. در حال حاضر حدود ۷۰۰۰ نیروی نظامی روس در دو تاسیسات نظامی این کشور که مجموعا پایگاه نظامی تیپ ۲۰۱ روسیه خوانده می‌شود، در دوشنبه و باختر(در ۱۰۰ کیلومتری دوشنبه که سابقا به گرگان‌تپه معروف بود) مستقر هستند.
پایگاه هوایی کانت، دیگر پایگاه نظامی روسیه در آسیای مرکزی است که در منطقه ایسیک-آتا در استان چوی قرقیزستان مستقر می‌باشد. این پایگاه در جنوب شهر کانت و ۲۰ کیلومتری شرق شهر بیشکک قرار دارد.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان