رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷
  • السبت ۷ رجب ۱۴۳۹
  • 2018 Saturday 24 March

مسوولان در وزارت تحصیلات عالی کشور میگویند که بر اساس فیصله کابینه حکومت؛ تاریخ برگزاری امتحان سراسری کانکور تغییر کرده است. فیصل امین، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی در صحبت با آوا گفت که براساس فیصله کابینه، روند اخذ آزمون کانکور از تاریخ ۲۵ حوت آغاز و در ماه سرطان سال ۱۳۹۶ ختم میشود. آقای امین […]

مسوولان در وزارت تحصیلات عالی کشور میگویند که بر اساس فیصله کابینه حکومت؛ تاریخ برگزاری امتحان سراسری کانکور تغییر کرده است.
فیصل امین، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی در صحبت با آوا گفت که براساس فیصله کابینه، روند اخذ آزمون کانکور از تاریخ ۲۵ حوت آغاز و در ماه سرطان سال ۱۳۹۶ ختم میشود.
آقای امین افزود: که بعد از ختم روند اخذ آزمون کانکور؛ وزارت تحصیلات عالی پروسه ارزیابی و نمبر دهی را روی دست می‏گیرد و نتایج این آزمون را در اواخر ماه اسد سال ۱۳۹۶ اعلام میکند.
او با بیان اینکه با تطبیق این طرح آغاز درس در دانشگاه ها برای دانشجویان تازه راه یافته از سمستر / تِرم خزانی خواهد بود، مزایای این طرح را بیشتر از تاخیر یک سمستر عنوان کرد.
براساس گفته های امین؛ این طرح برای داوطلبان کانکور راهیابی به دانشگاه ها فرصت و آمادگی خوبتر و بهتر را مساعد خواهد کرد.
از سوی دیگر تکمیل نشدن نصاب آموزشی بالای شاگردان صنف دوازدهم به دلیل فرارسیدن امتحان کانکور و سردی هوا از دیگر دلایل اساسی تغییر در زمان برگزاری آزمون کانکور از سوی امین عنوان شد.
امین افزود: قبل از این به دلیل محدود بودن زمان برگزاری آزمون کانکور؛ یک بخش عمده نصاب درسی بالای متعلمین صنوف دوازدهم درست تطبیق نمیشد؛ اما با پیاده سازی این طرح نصاب درسی بالای آنان به گونه کامل تطبیق خواهد شد.
سخنگوی وزارت تحصیلات عالی همچنان اضافه کرد که در برخی از ولایات و ولسوالی های که زمستان در آنها زودتر میرسید؛ تمام متقاضیان کانکور نمیتوانستند که به آزمون اشتراک کنند.
او همچنان تاکید کرد که پس از این تمامی متقاضیان کانکور از طریق سیستم بایومتریک ثبت خواهند شد تا از این طریق شفافیت در این پروسه ملی محفوظ نگهداشته شود.
او در حالی از بایومتریک متقاضیان کانکور خبر میدهد که در سال‌های اخیر برگزاری امتحان کنکور افغانستان همواره با چالش‌های زیادی روبرو بوده است.
گفتنی است که قبل از این همه ساله برنامه اخذ آزمون کانکور سراسری از فارغان صنف دوازدهم مکاتب برای راه یابی به دانشگاه ها از ماه قوس آغاز می شد و نتایج آن در اوایل حمل سال بعد اعلام میگردید.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
148
روز مانده
روز استقلال افغانستان
35
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
328
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
377
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی