رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
  • الأحد ۱ رجب ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 18 March
در روسیه برگزار گردید

شب شعر و ادبیات فارسی در مسکو

در 12 نوامبر اولین شب شعر و ادبیات فارسی بین سه کشور همزبان؛ افغانستان، ایران و تاجیکستان در شهر مسکو خانه فرهنگ “گایداروتس” با ابتکار اعضای گروه “ارکسترمهربانان” و با مدیریت آقای دکتر حمید رضا دادو برگزار گردید.  در این محفل با شکوه رایزن های محترم فرهنگی ایران و تاجیکستان و علاقمندان به زبان و […]

در 12 نوامبر اولین شب شعر و ادبیات فارسی بین سه کشور همزبان؛ افغانستان، ایران و تاجیکستان در شهر مسکو خانه فرهنگ “گایداروتس” با ابتکار اعضای گروه “ارکسترمهربانان” و با مدیریت آقای دکتر حمید رضا دادو برگزار گردید.

 در این محفل با شکوه رایزن های محترم فرهنگی ایران و تاجیکستان و علاقمندان به زبان و ادبیات فارسی شرکت نمودند، در ابتدای مراسم آقای دکتر ملکی رایزن محترم فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان در ارتباط با مشترکات فرهنگی و زبانی سه کشور دوست و همسایه ایران، افغانستان و تاجیکستان مطالبی را بیان کردند. همچنین در ادامه خانم مادینا دلمرادوا نماینده سفارت تاجیکستان در خصوص جایگاه زبان فارسی در کشور تاجیکستان و نقش کلیدی آن در نزدیکی سه کشور ایران، تاجیکستان و افغانستان  به سخنرانی پرداختند، همچنین در این مراسم اشعاری از شعرای فارسی زبان نظیر؛ حافظ ،  سعدی، رومی، فردوسی، و همچنین اشعاری از شعرای معصرافغانستان نظیر؛ خلیل الله خلیلی و شاعر جوان نجیب بارور (که شعر “هر کجا مرز کشیدن شما پل بزنید” وی توسط دکتر عزت الله حسینی به روسی ترجمه و توسط خانم منظوره دکلمه گردید) و همچنین اشعاری از شعرای تاجیکستان نظیر؛ تورسون زاده، صدرالدین عینی، کمال خوجندی، به زبانهای فارسی و روسی توسط دانشجویان و علاقمندان به زبان و ادبیات فارسی قرائت شد.

علاوه بر این شعرا و نویسندگان جوانی از کشور های ایران؛ خانم بهجت یاحقی، و از افغانستان  آقای شاه حیدر خیال و آقای دکتر عزت الله حسینی، و از تاجیکستان؛ آقای علی شاد درد آشنا سروده های خود را برای میهمانان این محفل قرائت نمودند.

همچنین در این شب فرهنگی، هنرمند و موسیقی دان افغانستانی مقیم مسکو آقای شکراالله رحمانی  قطعاتی از موسیقی مقامی و بومی کشور افغانستان را با ساز رباب اجراء نمودند.

اخبار مرتبطاخبار تصادفی