رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الخميس ۱۰ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Thursday 26 April
نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان:

صلح باید در افغانستان با قاطعیت پیگیری شود

تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در جلسه شورای امنیت ،گفت، بسیار ضروری است تا راه برای صلح را با قاطعیت و جدیت جستجو کرد، زیرا جنگ تمام منابعی را که می تواند در انکشاف افغانستان و کمک به مردم مصرف گردد ، به انحراف می کشاند. یاماموتو، که ریاست هیئت […]

تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در جلسه شورای امنیت ،گفت، بسیار ضروری است تا راه برای صلح را با قاطعیت و جدیت جستجو کرد، زیرا جنگ تمام منابعی را که می تواند در انکشاف افغانستان و کمک به مردم مصرف گردد ، به انحراف می کشاند.

یاماموتو، که ریاست هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) را نیز بر عهده دارد، گفت:”همانطوری که من به وضعیت کنونی افغانستان نگاه می کنم، فرصت و امید را می بینم، اما چالش های بزرگی نیز موجود است.”

هم چنین در این نشست ، نماینده خاص سازمان ملل متحد در مورد کنفرانس آینده بروکسل اظهار داشت : برای دولت افغانستان زمان و موقعیت را فراهم می سازیم تا برای ثبات و خود کفایی تلاش های بیشتری را انجام دهد.

وی ضمن تاکید بر اینکه دولت افغانستان باید ازین فرصت استفاده نماید ، گفت : راهی را باید دریافت، تا برای مدت طولانی ثبات دولت را مطمئن سازد.

اما یاماموتو هشدار داد، به عنوان یکی از کشورهای وابسته به کمک های جهانی، برای افغانستان دشوار خواهد بود که در موجودیت جنگ به خود کفایی و اعتماد به نفس دسترسی پیدا کند. بنا بر این صلح یک ضرورت است.

رئیس یوناما تصریح نمود : مانند پیشرفت برنامه اصلاحات دولت، بسیاری از تحولات مثبت در افغانستان در جریان است که در آن مبارزه با فساد و افزایش عایدات هم دیده می شود.

با در نظرداشت تعهدات به حفظ سطح فعلی کمک های امنیتی، وی به نشست وارسا به عنوان نشانه ای از حمایت قوی جامعه بین المللی اشاره کرد و کنفرانس آینده بروکسل را برای افغانستان یک فرصت خواند تا از تعهدات دوامدار مالی تمویل کنندگان تا سال ۲۰۲۰ بهره گیرد.

یاماموتو گفت: ” موفقیت در بروکسل گام مهم دیگری برای افغانستان به سمت خود کفایی و اعتماد به نفس خواهد بود.”

وی در جریان سخنانش در مورد وضعیت امنیتی افغانستان، سال ۲۰۱۶ را یک سال دشوار دیگر برای کشور خواند، که جنگ به شدت ادامه داشته و تاثیرات ناگواری را بر افراد ملکی بر جاگذاشته است.

او  افزود : ” سال به سال رقم تلفات غیرنظامیان بلند می رود که این روند در قبال کودکان صراحت دارد و تلفات ایشان ۱۸ در صد ازدیاد یافته و در شش ماه اول سال تعداد ۳۸۸ طفل کشته شده اند.”

آقای یاماموتو در ادامه در رابطه با آوارگان جدید ناشی از اوضاع امنیتی و همچنین بازگشت کنندگان از پاکستان خاطر نشان کرد : اگر روند فعلی ادامه یابد،افغانستان باید به نیازهای حداقل یک میلیون نفر که در حال حرکت هستند پاسخ بگوید که بر مشکلات خدمات صحی و دیگر خدمات که از قبل با چالش مواجه اند، افزوده خواهد شد.

وی تنش میان سران حکومت وحدت ملی را یاد آوری کرده و گفت، باید راهی را از طریق سازش واقع بینانه و قابل انعطاف ایجاد نمود و رهبران باید به مردم افغانستان و جامعه بین المللی نشان دهند که آنها می توانند به گونه موثر حکومت کنند.

او گفت که جامعه بین المللی عمیقا به حمایت از دولت وحدت ملی متعهد است، و می تواند با ادامه ثبات دوامدار و تاثیر بیشتر مطمئن عمل کند .

نماینده خاص سازمان ملل متحد بار دیگر گفت که صلح یک ضرورت است و تاکید نمود: ” بدون صلح، ملت افغانستان به شکل مداوم رنج خواهند برد و رشد اقتصادی و رفاه هیچ گاه تحقق نخواهد یافت.”

وی از هردو جناح خواست با هم کنار بیایند و برای افغانستان یک صلح دایمی را جستجو نمایند.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
115
روز مانده
روز استقلال افغانستان
2
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
295
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
344
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی