شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » ظریف: آینده افغانستان را مردم این کشور مشخص می کنند

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران، روز چهارشنبه در مصاحبه با شبکهNDTV هند گفت این مردم افغانستان هستند که باید تصمیم بگیرند، طالبان چه نقشی در آینده این کشور داشته باشد اما همسایگان افغانستان نیز خواهان تسلط کامل آنان بر این کشور نیستند.

وی افزود: هیچ کس در منطقه بر این باور نیست که تسلط طالبان بر افغانستان منجر به امنیت منطقه خواهد بود.

وزیر خارجه ایران که هم اکنون در هند به سر می‌برد اظهار داشت: ایران ارتباطات اطلاعاتی با طالبان داشته است، زیرا لازم است از این طریق مناطق مرزی تحت کنترل طالبان در طرف افغانستان تضمین شوند.

به دنبال تلاش‌های صورت گرفته برای پایان دادن به جنگ ۱۸ ساله افغانستان و بازگشت ثبات و امنیت در این کشور، محمد جواد ظریف در مصاحبه با شبکه NDTV هند نسبت به روند مذاکرات صلح گفت، طالبان باید در آینده افغانستان نقش داشته باشد اما نه نقش جریان غالب.

ظریف در ادامه افزود: من فکر می‌کنم که آینده افغانستانی بدون نقش طالبان نخواهیم داشت؛ اما ما بر این باوریم که نقش آینده طالبان نباید نقشی غالب بر افغانستان باشد.

به گزارش رویترز ظریف در مورد نقش پاکستان گفت: افراط گرایی تهدیدی جدی برای پاکستان نیز به حساب می‌آید.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به سوال مجری شبکه هندی در مورد حمایت پاکستان از گروه‌های تروریستی تصریح کرد: «پاکستان موضع خود در قبال افغانستان را تغییر داده و ما بر این باوریم که اسلام آباد در حال حاضر سعی بر ایفای نقش مثبت در ایجاد صلح و ثبات در کشور افغانستان دارد. ما فکر می‌کنیم که پاکستانی ها نیز خواهان سلطه گروه های افراطی بر آینده افغانستان نیستند، اما برای انان تهدید جدی به حساب می آیند».

به نوشته شبکه خبری آسیا، زلمای خلیل زاد نماینده ویژه آمریکا در افغانستان تاکنون سه دور مذاکرات با گروه طالبان داشته است، اما روز گذشته (سه شنبه) طالبان برای حضور در دور چهارم مذاکرات که قرار بود در شهر دوحه قطر برگزار گردد خودداری کرد.

گروه طالبان طی بیانیه‌ای عنوان کرد، دلیل عدم ملغی شدن نشست قطر به دلیل داشتن اختلاف نظر در صورت‌جلسه بوده است. به گفته منابع خبری، طالبان در قطر مجدداً حاضر به داشتن مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان نشده است.

/انتهای پیام/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان