شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » عبدالله: سینما نقش مهمی در تحولات علم و فرهنگ افغانستان دارد

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «عبدالله عبدالله» رییس اجراییه افغانستان، در مراسم افتتاحیه چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم مهرگان گفت: این جشنواره در روزی تجلیل می‌شود که این روز یادآور آمدن قشون سرخ در افغانستان و سر آغاز چهار دهه جنگ و بدبختی در این کشور است.

وی افزود: در این چهار دهه مردم افغانستان با دشواری‌های زیادی روبه‌رو شدند. جنگ و بدبختی تداوم پیدا کرد. همین ۳ روز پیش نیز شماری از شهروندانمان را در یک حمله تروریستی از سوی دشمنان مردم افغانستان از دست دادیم.

عبدالله خاطرنشان کرد: چهار دهه پیش سینمای افغانستان به‌تازگی جای پا پیدا کرده بود و در مسیر رشد قرار داشت. متأسفانه جنگ و نا امنی سبب شد که وضعیت این بخش مهم اجتماعی و فرهنگی با مشکلاتی همراه شود. امروز در حد توان تلاش داریم با توجه به اهمیت بالای فرهنگ و هنر در این زمینه اقدمات لازم و ضروری صورت گیرد.

رییس اجراییه افغانستان تصریح کرد: کمیته فرهنگ و هنر در ریاست اجراییه به منظور حمایت، تشویق و همکاری فرهنگیان و هنرمندان این کشور ایجاد شده است. رییس اجراییه از دست‌اندرکاران جشنواره و همکاران بین‌المللی آن نیز قدردانی کرد.

علی محمدی کیان دبیر چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم مهرگان ضمن قدردانی از ریاست اجراییه و نهادهای همکار در راستای برگزاری این جشنواره گفت: هنر و فرهنگ صیقل دهنده روان انسان و زداینده غبار و تیرگی از زندگی آنان است.

کیان افزود: با توجه به شرایط دشوار افغانستان، وضعیت هنر و فرهنگ و سینما در کشور بسیار آشفته است. او از حکومت و همکاران جهانی خواست که توجه بیشتر در این زمینه داشته باشند. زیرا هنر و فرهنگ است که می‌تواند در شکل‌دهی ذهنیت و بینش شهروندان نقش مهم و بنیادی بازی کند.

/انتهای پیام/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان