رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷
  • السبت ۹ صفر ۱۴۴۰
  • 2018 Saturday 20 October
سالروز وفات مرحوم مارشال محمد قسیم فهیم

مارشال فهیم چهره اثر گذار در انسجام ملی بود

سومین سالروز وفات مرحوم مارشال محمد قسیم فهیم معاون اسبق ریاست جمهوری و از چهره های جهادی افغانستان از سوی مجتمع ملی جوانان و نهاد های همسو در تالار بین المللی وزارت اطلاعات و فرهنگ تجلیل شد. دین محمد مبارز راشدی؛ وزیر اسبق مبارزه با مواد مخدر دولت افغانستان از مارشال فهیم به عنوان یک […]

سومین سالروز وفات مرحوم مارشال محمد قسیم فهیم معاون اسبق ریاست جمهوری و از چهره های جهادی افغانستان از سوی مجتمع ملی جوانان و نهاد های همسو در تالار بین المللی وزارت اطلاعات و فرهنگ تجلیل شد.
دین محمد مبارز راشدی؛ وزیر اسبق مبارزه با مواد مخدر دولت افغانستان از مارشال فهیم به عنوان یک شخص پرهیزکار یاد کرد و گفت: وی با صداقت و پرهیزکاری یک عمر برای نجات افغانستان و نظام سازی درکشور زحمت کشید.
به گفته راشدی، داشتن تقوی سیاسی و اجتماعی برای یک زمامدار و رهبر یک ضرورت است، زیرا در نبود آن ممکن است دست آوردهای یک ملت اگر چه با خون جوانانش به دست آمده باشد نابود شود و جامعه به قهقرا و سرگردانی کشانده شود.
به گفته آقای راشدی، یکی از ویژگی های مارشال فهیم علاوه بر تقوی فردی داشتن تقوی سیاسی و اجتماعی بود که هیچگاه منافع ملی را به هیچ قیمتی به معالمه نگرفت.
وی علاوه کرد: معیار اصلی از نظر مارشال فهیم در تمام عرصه ها، تقوی و پرهیزکاری و خدا محوری بود و با این طرز فکر همیشه با قاطعیت بر سر حرف خود ایستاد بود و هر گز زیر قولش نمی زد.
او همچنان گفت: یکی از مشکلات سیاست مداران امروز این است که به صورت بی رحمانه افکار عمومی را به هر طرف می کشاند و منافع شخصی را بر منافع عمومی ترجیح می دهد اما مار شال فهیم این صفت را نداشت و خود بر تر بینی در او راه نداشت.
راشدی در ادامه گفت: وضعیت افغانستان امروز بهتر از گذشته نیست بلکه در بسیار از موارد عقب گرد داریم که از زوی رهبران سیاسی نیاز به بازنگری است.
به عقیده راشدی امروز افغانستان ضرورت دارد که تمام اقوام برای نجات آن تلاش کند و بدون در نظر داشت علایق سمتی، نژادی و قومی یک قدرت واحد را بوجود بیاورند و در جهت شکوفایی کشور تلاش کنند.
سید عبد الله هاشمی، رییس مجتمع ملی جوانان افغانستان نیز گفت: نقش مارشال فهیم در وحدت ملی به اندازه برجسته است که اگر او نبود کشور امروز به شمال و جنوب تقسیم می شد.
وی فهیم را یک چهره کاریزماتیک سیاسی در جهت انسجام ملی خواند ، افزود: وی در دوران جهاد و مقاومت مردانه در برابر دشمن ایستادگی کرد و در فصل جدید دموکراسی، نیز برای منافع ملی و وحدت تلاش بی شائبه کرد.
به گفته او، یکی از طرحهای جامع مارشال فهیم برای نظام سازی تشکیل شورا از تمام احزاب و گروه ها بود که با در نظرداشت ساختار اجتماعی افغانستان بهترین طرح به نظر می رسد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: افغانستان درحال حاضر نیاز جدی به صلح دارد و مخالفین مسلح اگر ذره ای احساس ملی و وطن دوستی دارد باید مشکلات خود با دولت را از راه مذاکره حل کنند و بیشتر از این دشمنان شاد نسازند.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
62
روز گذشته
روز استقلال افغانستان
175
روز گذشته
سالروز پیروزی مجاهدین
118
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
167
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی