رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۹ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 25 April

هیاتی از زنان مجلس سنا که به تازگی از ولایت بامیان دیدن کرده است در گزارش خود گفته است که وضعیت زنان و معارف در این ولایت آرام مرکزی نسبت به گذشته بدتر شده است. حمیرا نعمتی رییس کمیسیون امور زنان مجلس سنا گفت، در سفری که هیات مجلس سنا به بامیان داشت شکایت هایی […]

هیاتی از زنان مجلس سنا که به تازگی از ولایت بامیان دیدن کرده است در گزارش خود گفته است که وضعیت زنان و معارف در این ولایت آرام مرکزی نسبت به گذشته بدتر شده است.
حمیرا نعمتی رییس کمیسیون امور زنان مجلس سنا گفت، در سفری که هیات مجلس سنا به بامیان داشت شکایت هایی را در مورد بدتر شدن وضعیت معارف و وضعیت زنان به ویژه کمبود کارمندان زن در ادارات دولتی در این ولایت دریافت کرده است.
در گزارش مجلس سنا از بامیان آمده است که اعضای شورای ولایتی این ولایت از فساد گسترده در معارف بامیان به ویژه موجودیت فساد اخلاقی در استخدام معلمان، کمبود معلم و نداشتن ساختمان برای مکاتب شکایت داشتند.
پیش از این رییس معارف بامیان به دلیل فساد بازداشت شده است.
حمیرا نعمتی گفت که موضوع رییس معارف قبلی بامیان را از مسوولان مربوطه پرسیده است ولی آنان گفته که پرونده رییس معارف بامیان به کابل انتقال یافته و او با قید ضمانت آزاد شده است.
کمیسیون حقوق بشر و ریاست امور زنان ولایت بامیان هم از وضعیت بد زنان در این ولایت شکایت کرده اند.
به گفته آنان، با وجود اینکه زنان بامیانی از مشکلات زیادی اقتصادی رنج می برند، ولی در ادارات دولتی نیز با محدودیت های زیادی مواجه هستند.
در گزارش مجلس سنا آمده است که ۱۱.۷ درصد کارمندان ادارات دولتی بامیان را زنان تشکیل می دهند که خیلی اندک است ولی تا هنوز برای جذب زنان در بست های خالی ادارات نیز اقدامی صورت نگرفته است.
براساس این گزارش، برای زنان بامیانی که در پروژه سی بی آر در ادارات دولتی شرکت کنند، شرایط داشتن مدرک دکتورا گذاشته شده است.
حمیرا نعمتی رییس کمیسیون امور زنان سنا گفت که در سال جاری ۶۸ قضیه خشونت شامل لت و کوب و فرار از منزل در کمیسیون حقوق بشر بامیان به ثبت رسیده که به باور مسوولان این مساله بدتر شدن وضعیت حقوق بشری در این ولایت را نشان می دهد.
خانم نعمتی همچنان گفت که مردم بامیان از عدم ارائه خدمات صحی نیز رنج می برند.
به گفته وی، یک شفاخانه در بامیان فعال است و آنهم ظرفیت لازم را برای ارائه خدمات صحی مناسب به مردم بامیان ندارد.
این در حالی است که پیش از این بامیان به عنوان امن ترین ولایت افغانستان از وضعیت خوب حقوق بشری و معارف در سطح کشور برخوردار بود؛ اما مسوولان می گویند که به دلیل عدم توجه دولت نه تنها که وضعیت بهتر نشده است بلکه نسبت به گذشته بد تر هم شده است.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
116
روز مانده
روز استقلال افغانستان
3
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
296
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
345
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی