رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الأربعاء ۹ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Wednesday 25 April

«ویلیام سلوین» سخنگوی نیروهای بین‌المللی در افغانستان اظهار داشت: مشروعیت دادن به طالبان چه از طریق تماس با این گروه و چه از طریق دعوت آن به مسکو و دعوت نکردن از دولت کابل، کمکی به حل بحران افغانستان نمی‌کند. روسیه متهم شده که از طالبان حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند، اتهامی که گروه طالبان […]

«ویلیام سلوین» سخنگوی نیروهای بین‌المللی در افغانستان اظهار داشت: مشروعیت دادن به طالبان چه از طریق تماس با این گروه و چه از طریق دعوت آن به مسکو و دعوت نکردن از دولت کابل، کمکی به حل بحران افغانستان نمی‌کند. روسیه متهم شده که از طالبان حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند، اتهامی که گروه طالبان و سفارت روسیه در کابل آن‌ را رد کرده است.

سال 2017 برای نیروهای افغانستانی و بین‌المللی پرچالش و خونین پیش‌بینی شده است. میزان مشارکت سربازان بین‌المللی در مهار طالبان و جنگجویان داعش، برای دولت افغانستان اهمیت حیاتی دارد.

برای نیروهای بین‌المللی اولویت نابودی داعش اعلام شده است و از نظر دشواری به گفته سلوین امسال با 2016 که “سال خیلی سختی بود” فرقی ندارد.

سلوین در گفت‌وگویی اختصاصی با بی‌بی‌سی گفت: هدف اولیه ما در 2017 پاکسازی داعش از افغانستان است. زمانی که داعش در حال شکست در دیگر بخش‌های جهان است، خیلی مهم است این گروه بداند که افغانستان مکان امنی برای آن نخواهد شد.

سخنگوی نیروهای بین‌المللی گفت که با هدف قرار دادن داعش می‌خواهند پیام مهمی به دنیا بفرستند و آن این‌که داعش را نابود کنید تا افغانستان مکان امنی برای تروریست‌ها نباشد. او گفت که از بین بردن داعش نیروهای بین‌المللی را قادر می‌سازد بر ضد طالبان هم اقدام کنند.

وی گفت: می‌خواهم خاطر نشان کنم زمانی که ما با شرکای افغانستانی خود جنگ علیه داعش را شدت می‌بخشیم، در مناطقی که طالبان با نیروهای افغان می‌جنگند، با طالبان هم می‌جنگیم.

سلوین گفت: موافقم که طالبان چالش‌های بزرگ‌تری را خلق می‌کنند، آنچه را که ما شاهد آن هستیم این است که طالبان بیش از آن‌که به سوی یک جنبش سیاسی تمایل پیدا کنند، به یک گروه قاچاقچی مواد مخدر تبدیل شده است.

وی در ادامه افزود: مواد مخدر از منابع اصلی مالی گروه‌های شورشی از جمله طالبان است و به گفته سرهنگ سلوین طالبان بیش از پنجاه درصد پول خود را از تجارت هرویین به دست می‌آورند.

بی بی سی نوشت: برخی از نمایندگان مجلس از جمله والی پیشین قندوز روسیه را به حمایت از طالبان متهم کردند.

سفارت روسیه در افغانستان هم واکنش داده و این اتهامات را بی‌اساس خوانده است.

طالبان هم با انتشار خبرنامه‌ای گفته است که همکاری روسیه با آنها واقعیت ندارد و شورشیان هیچ نوع کمک نظامی یا تدارکاتی از روسیه دریافت نمی‌کنند. اما از نظر نیروهای بین‌المللی حتی تماس روسیه با طالبان موجه نیست.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
116
روز مانده
روز استقلال افغانستان
3
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
296
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
345
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی