شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » مولوی توانا در روز عاشورا: انسان ها یا یزیدی هستند و یا حسینی

همایش باشکوهی با اشتراک هزاران تن از مردم با عزت بلخ، مقامات دولتی، وکلای مردم در پارلمان و شورای ولایتی، اعضای شورای علما و اخوت اسلامی در روضه شریف برگزار شد.

در این همایش عبدالرئوف توانا دبیر شورای علما و اخوت اسلامی شمال کشور و رئیس کانون علمی – فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا گفت: مکتب حسین، مکتب عمل‌گرا است، مکتب شعور است نه شعار. عاشورای حسینی روز میثاق مجدد به مکتب اهل بیت پیامبر اسلام (ص) است. مکتب حسین مکتب انسانیت است نه حیوانیت، در این مکتب دو رنگی و دوگانگی وجود ندارد.

آقای توانا اضافه کرد: در جهان دو خط بیشتر وجود ندارد؛ خط حسین و خط یزید. انسان ها یا یزیدی هستند و یا حسینی. کسانی در لشکر یزید بودند که به خاطر حسین اشک می ریختند، اما درخدمت یزید قرار داشتند، که چنین موقف در تضاد با اسلام بوده که آن‌ شعبه‌ای از نفاق شمرده می‌شود.

دبیر شورای علما بیان داشت: امروز تفکیک میان پیروان مکتب حسین از یزید، نهایت دشوار شده است. هر کس و ناکس خود را حسینی معرفی می کند، مرتکب هرنوع جنایت می‌گردد. اگر در عصر حسین یک یزید بود در عصر کنونی هزاران یزید در جهان اسلام وجود دارد. مطالعه ای که از اهل بیت پیامبر اسلام دارم، قدم گذاشتن در راه حسین، حسینی شدن و حسینی بودن ایمان ابراهیمی می‌خواهد.

رئیس کانون علمی – فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا اضافه کرد: جنایت یزید در تجاوز به مدینه الرسول و بیت الله الحرام کمتر از فاجعه کربلا نبود. لشکر یزید بعد از فاجعه کربلا به جنایت نابخشودنی دیگر دست زد. به مدینه منوره یورش برد، صدها صحابه پیامبر(ص) و قاری قرآن را شهید نمود و به زنان و دختران آن‌ها تجاوز کرد و نیز بیت الله الحرام  را به منجنیق هدف قرار داد. این‌جا سوال به‌وجود می‌آید، آن‌هایی که جنایت یزید را در کربلا به نحوی کتمان می‌کنند، چه پاسخ به تجاوز یزید در مدینه و مکه که منجر به شهادت صدها تن از اصحاب پیامبر و شکستن حریم حرمین گردید دارند؟.

وی افزود، لشکریان طاغوت در عاشورا با بلند کردن فریاد الله اکبر فرزندان رسول الله را به شهادت رسانند؛ یزید صفتان امروز با همان شعار، امت رسول الله را به‌خاک وخون می کشانند بدین جهت تفکیک میان جبهه حق و باطل از واجبات این عصر احاد جامعه اسلامی هست.

مولوی عبدالرئوف توانا در بخش دوم بیانات‌اش اوضاع جاری کشور و جهان اسلام را به تحلیل گرفت و گفت: چقدر درد آور است، هر قوم از مفسد و جنایت‌کار خویش به‌گونه‌ای دفاع می‌کند، به‌وی قدسیت می‌بخشد، اما خواهان مجازات مفسد و جنایت‌کار اقوام دیگر هست، در حالیکه فرق میان مفسد مزاری و قندهاری نیست، مفسد اگر پشتون باشد یا هزاره باشد یا تاجک و یا ازبک مفسد است، وظیفه هر مسلمان است که از مفسدین اعلام بیزاری نموده در مقابله به آن‌ها برخیزند و ما زمانی می توانیم حسینی باشیم که در برابر فساد، ظلم و بی‌عدالتی حسین‌وار مبارزه نماییم.

ایشان خطاب به اشتراک کنندگان همایش گرامیداشت از قیام امام حسین(رض) گفت: متاسفانه در انتخابات گذشته تعدادی از اراذل و اوباش در شورای ملی راه یافتند، از شما در این همایش میثاق با اهل بیت پیامبر اسلام(ص) تعهد می‌گیرم که در آینده هرگز از یزید صفتان حمایت نخواهید کرد.

این عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی پیرامون قضایای جهان اسلامی اشاره نموده بیان داشت، اوضاع اسفبار کنونی جهان اسلام کمتر از تراژیدی زمان انقلاب کربلا نیست، تفکیک جبهه حسین و یزید در سطح جهانی از وظایف اساسی علمای راستین و بیدارگر می‌باشد.

وی گفت: «کل ارض کربلا و کل یوم عاشورا» امروز سرتاسر جهان به میدان کربلا تبدیل شده است. امت  اسلامی در میان خون و آتش می سوزند، روزی نیست که هزاران تن جان‌های شان را از دست ندهند، وضعیت اسفبار و دردناک مسلمانان در میانمار، فلسطین، یمن، سوریه، و  افغانستان کمتر از عاشورا حسینی نیست.

با الگوگیری از مکتب امام حسین(ع) وحدت خود را مستحکم  و در مقابل دشمن و اهداف آنان ایستادگی کنیم

داکتر محمد افضل حدید؛ رئیس شورای ولایتی ولایت بلخ نیز در مراسم عزاداری عاشورای حسینی گفت: مکتب حسینی در طول تاریخ الگو و سرلوحه بشریت بوده و است و با گذشت هر سال این مکتب پر شکوه تر و با عظمت تر می شود.

وی افزود که تحکیم وحدت میان امت حضرت محمد (ص) از جمله اهداف انسان ساز امام حسین (رض) بود اما دشمنان امروز جهان اسلام با فعالیت بعضی از عناصر داخلی و دست اندازی کشورها وحدت ملت افغانستان را می خواهند دچار بحران نمایند.

رئیس شورای ولایتی بلخ می گوید: متاسفانه جامعه امروز ما ضربه های محکمی را از آدرس وحدت متقبل می شود و هر روز شدید تر می گردد پس بر ماست که با الگوگیری از مکتب امام حسین (رض) و پیام عاشورا وحدت خود را مستحکم نماییم تا با قدرت در مقابل دشمن و اهداف آنان ایستادگی کنیم.

مولوی حقجو؛ مسئول مدرسه اسدیه شهر مزار شریف نیز در این محفل گفت شهدا اردوی الله متعال اند و ما هر روز شاهد حادثه کربلا در افغانستان هستیم که هزاران شهید را برای آزادگی اهدا می کنیم.

وی را به کسب معارف اهلبیت (ع) تشویق نموده افزود: تفرقه و نفاق توطئه دشمن در میان امت حضرت محمد (ص) است که باید در راه اسلام هوشیارانه حرکت کنیم.

شایان ذکر است که عزاداران اباعبدالله الحسین با تشکیل دسته های منظم سینه زنی از نقاط مختلف ولایت بلخ به صحن روضه مبارک تجمع کردند و از حادثه عاشورا گرامی داشت به عمل آوردند.

پنجشنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۱

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان