شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » نخستین بانک اسلامی در افغانستان مجوز فعالیت گرفت

نخستین بانک اسلامی در افغانستان مجوز فعالیت گرفت و به زودی در این کشور راه اندازی می شود.

بانک اسلامی افغانستان «ایبا»، نخستین بانک اسلامی در این کشور می باشد که بر پایه قوانین و اصول شریعت اسلامی راه اندازی شده و هدف از ایجاد آن تشویق مردم مسلمان این کشور به شرکت در فعالیت های بانکداری عنوان شده است.

بانک اسلامی افغانستان که با نام بانک باختر شناخته می شود از سال ۲۰۰۹ تحت گواهینامه بانکداری غیراسلامی فعالیت خود را آغاز کرده است. این بانک که مجوز خود را اوایل ماه آوریل ۲۰۱۸ دریافت کرده و قرار است به زودی به یک بانک تمام اسلامی تغییر پیدا کند. این بانک شروع به تبدیل دارایی ها و سپرده های خود در ماه ژانویه کرد تا به اصول دینی پایبند باشد که شامل ممنوعیت قمار، الکل و بهره گرفتن می باشد.

گفتنی است سیستم بانکداری افغانستان کوچک است اما اقتصاد اسلامی به عنوان یک وجه مهم برای جذب مردم به فعالیت های اقتصادی در این کشور شناخته می شود. طبق آماری که انجام گرفته تنها ۵٫۷ % جمعیت مردم با بخش بانکداری در این کشور سر و کار دارند. اکثریت جمعیت ۳۰ میلیونی در افغانستان، امور مالی مبتنی بر بهره و اقتصاد غیراسلامی را حرام می دانند و به همین جهت نیز با بانک ها رابطه خوبی ندارند.

فیضان احمد رئیس بخش اقتصادی و از اعضای هیات مدیره این بانک ابراز امیدواری کرد با اسلامی شدن شیوه بانکداری، تا دو سال آینده، سرمایه گذاری مردم در بانک ها افزایش یافته و ترازنامه این بانک دو برابر شود.

در سال های اخیر بانکداری اسلامی در افغانستان توسط شرکت های انگشت شماری با نام «پنجره های اسلامی» ارائه شده اند اما تاکنون هیچ بانک تماما اسلامی در این کشور راه اندازی نشده بود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان