شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » نشست ژنو با انتشار اعلامیه ی مشترک به کار خود پایان داد

نشست ژنو درباره افغانستان، پس از دو روز، با انتشار یک اعلامیه مشترک به کار خود پایان داد.

این نشست، برای ارزیابی دستاوردها و چالش‌های افغانستان، با حضور نمایندگانی از ۶۱ کشور و ۳۵ نهاد بین‌المللی برگزار شده بود.


هیات دولتی افغانستان در این نشست، رسیدن به صلح را از مهم‌ترین برنامه‌های این کشور عنوان کرد و خواستار حمایت جامعه جهانی در این زمینه شد.
اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

، در سخنان خود از تشکیل یک هیات ۱۲ نفری برای مذاکره با

گروه طالبان

خبر داد، ولی تاکید کرد که هرگونه تطبیق توافقات صلح، به حداقل پنج سال زمان نیاز خواهد داشت.
آقای غنی

که در مراسم گشایش رسمی نشست ژنو، در حضور نمایندگان جامعه جهانی صحبت می‌کرد، گفت که هر نوع توافق صلح با طالبان، باید همراه با احترام به قانون اساسی افغانستان، و احترام به حقوق زنان باشد.


او گفت: “ما در پی رسیدن به توافقات صلحی هستیم که در آن، طالبان افغان در یک جامعه دموکراتیک و همه‌شمول، سهیم باشند. تطبیق آن، حداقل به پنج سال زمان نیاز خواهد داشت”.


بر اساس فهرستی که ریاست جمهوری افغانستان منتشر کرده، عبدالسلام رحیمی، محمد میرویس بلخی، حسینه صافی، عبدالتواب بالاکرزی، داکتر عالمه، جنرال عبادالله عباد،شاه گل رضایی، عطاالله لودین، شمیم خان کتوازی، عبدالله عطایی، توریالی غیاثی و عبدالحکیم منیب، اعضای این هیات هستند.
واکنش طالبان

در نشست ژنو، نمایندگان طالبان حضور نداشتند، ولی رسانه‌ها به نقل از منابع این گروه گفته اند که جریان این نشست را از نزدیک دنبال می‌کنند.


ساعاتی پس از پایان نشست ژنو، طالبان با انتشار یک اعلامیه درخواست‌های

آقای غنی

برای صلح را “بالاتر از صلاحیت” او خوانده و یک‌بار دیگر تاکید کردند که حاضر به مذاکره با حکومت افغانستان نیستند.


در اعلامیه طالبان آمده که امریکا، به عنوان نیروی تصمیم‌گیرنده در امور افغانستان، طرف اصلی مذاکرات آن‌ها است.


هم‌زمان با این،

گروه طالبان

مسولیت انفجار و حمله به یک مرکز امنیتی مربوط به بریتانیا را در شهر کابل برعهده گرفتند. این حمله ساعاتی پس از برگزاری نشست ژنو صورت گرفت و حداقل ۱۰ کشته برجا گذاشت.


دولت افغانستان و حامیان بین‌المللی این کشور، ظرف ماه‌های اخیر تلاش‌ها برای مصالحه با طالبان را شدت بخشیده اند، ولی پیشرفتی در عمل به چشم نمی‌خورد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان