رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الخميس ۱۰ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Thursday 26 April

حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین در نشست «گفت‌وگوی رایَسینا» در دهلی نو گفت: افغانستان در ۱۵ سال اخیر گواه جهان چند قطبی و چند پهلو بود. او گفت که در زمان حکومت‌اش چندین‌ بار از ایالات متحده به پوتین شکایت کرد و از آنجایی که ابرقدرت‌های جهان در افغانستان همکار بودند، تنشی به میان نیامد؛ اما […]

حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین در نشست «گفت‌وگوی رایَسینا» در دهلی نو گفت: افغانستان در ۱۵ سال اخیر گواه جهان چند قطبی و چند پهلو بود.

او گفت که در زمان حکومت‌اش چندین‌ بار از ایالات متحده به پوتین شکایت کرد و از آنجایی که ابرقدرت‌های جهان در افغانستان همکار بودند، تنشی به میان نیامد؛ اما اکنون این قدرت‌ها به گونه‌ ای در برابر هم قرار گرفته‌اند.

آقای کرزی گفت: «من به رییس‌جمهور پوتین گفتم که من دربارۀ افغانستان نگرانی‌هایی دارم، زیرا به گونه‌ ای که ایالات متحده و متحدان غربی ما در برابر هراس‌افکنی می‌جنگند، ما را به کاهش تندرَوی در منطقه و افغانستان نمی‌رساند. ما می‌بینیم که تندروی در افغانستان با وجود قربانی‌های بسیار، رو به گسترش است.»

کرزی افزود: «این یعنی جهان چند قطبی چیزی‌است که ما برای تمام جهان آرزو می‌کنیم. و این چیزی است که ما در افغانستان از سال ۲۰۰۲ تا سال‌های اخیر داشتیم. آیا هنوزهم در افغانستان چنین است؟ متأسفانه نه. آیا رفته رفته این را از دست می‌دهیم؟ بله.»

در همین حال، نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، تأکید ‌ورزید که فشارها بر پاکستان باید افزایش یابد.

آقای مودی گفت: «پاکستان اگر می‌خواهد که با هند گفت‌وگو کند، باید از هراس‌افگنی کناره بگیرد.»

نارندرا مودی افزود: «تکمیل‌شدن ساختمان شورای ملی افغانستان و بند دوستی هند و افغانستان، نمونه‌های برجستۀ اراده ما برای گسترش پیشرفت‌ها و همکارهای ما در افغانستان استند.»

حامد کرزی درحالی از رویارویی مسکو و واشنگتن در افغانستان ابراز نگرانی می‌کند که روسیه به تازه‌گی پایگاه‌های نظامی ایالات متحده را در افغانستان پرسش‌برانگیز خوانده‌است و گفته‌است که با طالبان پیوند دارد و این گروه یک قدرت سیاسی است.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
115
روز مانده
روز استقلال افغانستان
2
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
295
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
344
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی