شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » وهابیت تکفیری، تهدیدی برای شیعه و سنی

پولیس در کابل می‌گوید در نتیجه یک انفجار انتحاری در جریان یک نشستی برای بزرگداشت از میلاد پیامبر اکرم(ص) در کابل پایتخت دست‌کم ۵۰ نفر کشته و ۸۸ نفر زخمی شده‌اند.


نجیب دانش؛ سخنگوی وزارت داخله گفت که مهاجم انتحاری وقتی خود را در داخل تالار عروسی اورانوس منفجر کرده که ده‌ها روحانی افغان برای تجلیل از روز تولد حضرت محمد(ص) در آن گردهم آمده بودند.


دولت  روز چهارشنبه را روز ماتم عمومی اعلام کرده است.


هارون چخانسوری؛ سخنگوی رئیس جمهوری در حساب توییترش نوشته که اشرف غنی این حمله را “وحشیانه” خوانده و فردا (چهارشنبه) پرچم ‌های افغانستان در سراسر کشور و نمایندگی ‌های دیپلماتیک آن نیمه افراشته خواهد بود.


عبدالله عبدالله؛ رئیس اجرایی نیز که هم اکنون در نشستی در پاریس به سر می ‌برد، این حمله را محکوم کرده است.


تاکنون هیچ گروهی مسؤولیت انجام این حمله را بر عهده نگرفته است؛ اما صرف نظر از اینکه این حمله تروریستی مرگبار، کار کدام گروه باشد، تغییری در اصل مسأله ایجاد نمی شود؛ زیرا آبشخور اصلی و مشترک همه این گروه ها، ایدئولوژي منحط وهابیت و رویکرد تکفیرگرایانه آن نسبت به دیگر مذاهب اسلامی است.


پایگاه مرکزی وهابیت، عربستان سعودی و رژيم های همسو با آن در جهان عرب است و قدرت های غربی و اسراییل هم از این ایدئولوژي در مسیر اهداف و منافع سلطه جویانه خود در دنیای اسلام، قویا حمایت می کنند.


بنابراین، حمله دیروز کابل، یکبار دیگر زنگ خطر را برای جامعه مسلمان افغانستان به ویژه «احناف» یعنی پیروان مذهب حنفی به صدا درآورد.


مراسم بزرگداشت از میلاد پیامبر اعظم صلوات الله علیه و آله، در هوتل اورانوس، از سوی جامعه احناف افغانستان برگزار شده بود و این در حالی بود که پیشتر، مرکز مذهبی دیگری به نام دارالعلوم عالی هرات، با صدور فتوایی فتنه انگیزانه، هرگونه بزرگداشت از این رویداد را شرعا منع کرده بود.


این نشان می دهد که وهابیت تکفیری‌، بدیهی ترین اصول مکتبی و رؤوس باورهای دینی مردم مسلمان افغانستان را آماج قرار داده است و چه با فتواهای انحرافی و گمراه کننده و چه با انتحار و انفجار و کشتارهای جنایتکارانه ای شبیه آنچه در هوتل اروانوس به وقوع پیوست، در حال تحمیل خود بر جامعه مذهبی افغانستان است.


در این میان، یکبار دیگر باید تذکر داد که اقداماتی مانند اعلام عزای عمومی و یا صدور پیام های کلیشه ای و از قبل آماده شده محکومیت، مسیر این خطر مرگبار را تغییر نخواهد داد.


داعش، طالبان، دارالعلوم های وابسته به وهابیت، کانون های مذهبی منسوب به عربستان، پروژه های بزرگی که با پول های نفتی اعراب در افغانستان، راه اندازی شده اند و… همگی تهدیدهایی مستقیم و مرگبار علیه کیان باورهای مذهبی مسلمانان افغانستان اعم از شیعه و سنی هستند.


برای درک این مهم، تنها کافی است توجه داشته باشیم که در رویداد دیروز، علمای دینی اهل سنت حنفی، آماج حمله انتحاری قرار گرفتند. این یعنی وهابیت تکفیری، با شمشیری آخته، برهنه و بی نیام، به جنگ اسلام و مذاهب اسلامی در افغانستان آمده است و پشت سر این این جریان، دست های قدرتمندی از رژيم های منحط عرب تا قدرت های سلطه گر غربی و صهیونیزم اسلام ستیز قرار دارند.


انتظار می رود این بار جامعه اهل سنت حنفی افغانستان، بیدار شود و جدیت خطری را که همه ما را تهدید می کند، دریابد.


آنها از دارالعلوم هرات تا تروریست های آماده انتحار و تا پول ها و پروژه های اعراب و رهنمودهای استعماری قدرت های غربی و اسراییل، همه نیرو و توان شان را به کار بسته اند تا همزیستی صلح جویانه مذاهب اسلامی شیعه و سنی در افغانستان را نابود کنند و با جدا کردن این دو شاخه از یک شجره، این بار درخت دیرسال و تنومند وحدت مذهبی مسلمانان افغانستان را از ریشه براندازند و هریک از دو مذهب را جدا جدا مثله کرده و سلاخی نمایند. بنابراین، برای مصاف با این جریان خطرناک و خونخوار، شیعیان و سنی های افغانستان، مجبور اند تا در کنار همدیگر، با تمام توان به جنگ این جریان بروند و در همه جبهه های نرم و سخت، آن را سرکوب کنند؛ از دارالعلوم هرات و سایر مراکز تابعه و دارالافتاهای تکفیرگرا و تروریست پرور تا مراکز نظامی داعش و طالبان و…


وهابیت تکفیری علیه شیعه و سنی، اعلام جنگ کرده است.


عبدالمتین فرهمند – جمهور  

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان