رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الأحد ۶ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 22 April

نشریه آمریکایی اعلام کرد که وزارت دفاع آمریکا اعزام ۳ هزار تا ۵ هزار نظامی تازه نفس در قالب ۱۳ هزار نظامی اعزامی ناتو به افغانستان را بررسی می‌کند. نشریه نظامی «میلیتاری تایمز» اعلام کرد که دولت ترامپ در حال بررسی اعزام حدود پنج هزار نظامی آمریکایی به افغانستان است، جایی که طولانی‌ترین جنگ واشنگتن […]

نشریه آمریکایی اعلام کرد که وزارت دفاع آمریکا اعزام ۳ هزار تا ۵ هزار نظامی تازه نفس در قالب ۱۳ هزار نظامی اعزامی ناتو به افغانستان را بررسی می‌کند.

نشریه نظامی «میلیتاری تایمز» اعلام کرد که دولت ترامپ در حال بررسی اعزام حدود پنج هزار نظامی آمریکایی به افغانستان است، جایی که طولانی‌ترین جنگ واشنگتن به بن بست خورده است و نیروهای امنیت محلی با افزایش شدید خشونت‌ و حملات دست و پنجه نرم می‌کنند.

یکی از مقامات وزارت دفاع آمریکا که با تاکید بر عدم افشای نامش به میلیتاری تایمز گفته که پنتاگون در حال بررسی گزینه‌هایی برای افزایش سه هزار تا پنج هزار نیروی ارتش آمریکا برای آموزش نظامیان افغان است که مشغول جنگ با طالبان هستند.

به گفته این مقام پنتاگون، آمریکا برای تشدید عملیات ضد تروریستی علیه وفاداران به القاعده و داعش که از مرز پاکستان به افغانستان وارد شده‌اند، افزایش تعداد نامشخص نیروهای ویژه را بررسی می‌کند.

پیش از این نیز افزایش سه تا پنج هزار نیرو توسط «رویترز» و «واشنگتن پست» گزارش داده شده بود.

کاخ سفید احتمال دارد تا چند هفته آینده تصمیم خود را اعلام کند و هر تغییر استراتژیکی را در نشست ناتو در 25 ماه می در بروکسل اعلام خواهد کرد. ترامپ هم از حضور خود در این نشست خبر داده است.

از سوی دیگر، یکی از مقامات ارشد نظامی افغانستان که خواست نامش فاش نشود نیز گفته که ناتو در مجموع برنامه اعزام 13000 نیرو را دارد، تعدادی که ترکیبی از نیروهای آمریکایی و ائتلاف خواهد بود.

به نوشته این نشریه آمریکایی، چنین افزایشی در نیروها، بعید است جنگ را به مقیاسی بازگرداند که پیش از این در سال 2014 نیروهای آمریکایی و ناتو درگیر بودند.

با این حال این افزایش ممکن است به تسریع آموزش نیروهای امنیتی و پلیس افغانستان و جلوگیری از تحرک طالبان در مراکز پرجمعیت منجر شود.

سروان «ویلیام سالوین»، سخنگوی نیروهای آمریکا در افغانستان گفته بود که این نیروها ماموریت آموزش و مشاوره نیروهای ارتش و پلیس این کشور را به عهده خواهند داشت.

از سوی دیگر، ژنرال «جان نیکلسون» امیدوار است تا نیروهای ویژه افغان افزایش یابد.

وی در فوریه سال گذشته گفته بود که نیروهای ویژه افغان اکنون قادر به انجام 80 درصد از عملیات بدون حمایت مشاوران آمریکایی را دارند.

دولت ترامپ 300 تفنگدار دریایی به ولایت هلمند اعزام کرده است تا به نیروهای افغان برای بازپس‌گیری برخی مناطق این ولایت کمک کند.

این در حالی است که جمعه گذشته طالبان آغاز حملات سالانه بهاری خود را با نام «منصوری» اعلام کرد.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
119
روز مانده
روز استقلال افغانستان
6
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
299
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
348
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی