شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » کارشناسان: طرفین گفتگوکننده صلح باید از مواضع‌شان کوتاه بیایند

برخی کارشناسان امور سیاسی در ارتباط به روند جاری گفتگو‌های دولت جمهوری اسلامی افغانستان با گروه طالبان می‌گویند که طرفین کننده باید از مواضع شان کوتاه بیایند.

 حدود سه هفته قبل روند مذاکرات صلح میان هیات دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه قطر آغاز شد اما تا هنوز طرفین گفتگو روی تعیین اجندای گفتگو‌های به توافق نرسیده‌اند.

اما برخی کارشناسان امور در این ارتباط می‌گویند طرفین گفتگو کننده صلح باید از برخی مواضع شان کوتاه بیایند تا گفتگو‌های به بن بست نخورد.

جاوید کوهستانی آگاه مسایل نظامی امروزسه‌شنبه (۱۵ میزان) گفت:” با پیشینه منازعات افغانستان که مراحل مختلف را پشت سر گذاشته، رسیدن به صلح سراسری و آتش‌بس کار دشوار است اما درعین حال تعامل که فعلا وجود دارد بسیار هم نگران کننده نیست و مشکل  که حالا روی کار شیوه وجود دارد به زودی حل شده و مسیر گفتگو‌های باز خواهد شد”.

آقای کوهستانی گفت:” در شرایط کنونی که جنگ افزایش یافته است، بیشترین تلفات را مردم افغانستان نیروهای‌ امنیتی نسبت به طالبان می‌دهند لهذا باز نمودن گره و باز کردن مسیر از مسوولیت های اصلی طرفین و به خصوص حکومت افغانستان است که نباید بعضی مسایل را خط سرخ خود قرار دهد”.

وی بیان داشت:” من خوشبین هستم حضور رئیس جمهور در دوحه برعلاوه بسته پیشنهادی به طالبان عامل توصیه‌های احتمالی سران کشور‌های عربی و مقامات امریکایی هم خواهد بود تا در آغاز مذاکرات مفید واقع شود”.

این آگاه مسایل نظامی تنها راه حل منازعات کنونی را ادامه مذاکره و رسیدن به یک توافق عادلانه دانسته گفت:” اگر مذاکرات صلح  به بن بست بخورد به خیر هیچ کدام نیست ما امیدواریم که مشکل کنونی افغانستان از طریق گفتگو‌ها حل شود”.

آقای کوهستانی می‌گوید با وضعیت موجود باید طرفین گفتگو کننده در برخی موارد کوتاه بیایند تا زمینه برای آغاز یک گفتگو واقعی، تامین آتش‌بس و مشارکت عادلانه سیاسی مساعد شود.

در همین حال ودیر صافی استاد دانشگاه کابل نیز :”قراین گفتگو‌های جاری صلح نشان می‌دهد که اراده حامیات خارجی و همچنان مسوولان داخلی برای تامین صلح سراسری در کشور قوی است”.

استاد صافی گفت: با پیشینه جنگ رسیدن به صلح سراسری درافغانستان زمان گیر است اما جز رسیدن به صلح چاره دیگری برای طرفین باقی نمانده است”.

وی بیان داشت:” امروز جامعه بین المللی و کشور‌های منطقه هم به این نتیجه رسیده‌اند که ادامه جنگ در افغانستان منافع همه بازیگران را تهدید کرده و به ضررشان است و باید این جنگ خاتمه پیدا کند”.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه کشور که همراه رئیس جمهورغنی در دوحه حضور دارد گفته که برای حل اختلافات میان تیم‌های مذاکره کننده، پیشنهاداتی برای طالبان آماده شده است.

محمد رقیب فیاض-

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان