شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » کنترل دولت بر ۶۵ درصد افغانستان/ تلفات نظامیان افغان افزایش یافته است

 سیگار اعلام کرد که نیروهای امنیتی افغانستان با چالش عمده در بازپس گرفتن مناطق تحت کنترل طالبان مواجه هستند و این درحالی است که تلفات این نیروها رکورد جدید را ثبت کرده است. 

سیگار اعلام کرد که به رغم گفتگوهای آمریکا با طالبان،‌ فشار بروی نیروهای دولتی افغانستان به شدت در حال افزایش است و رقابت بین دولت و طالبان برای کنترل مناطق در سرتاسر افغانستان تشدید شده است.

بنابر این گزارش،‌طالبان با وجود حمله به مراکز ولایتهای مانند فراه و غزنی در طی سال جاری قادر نبوده است که بر یک مرکز ولایت تسلط داشته باشد اما مناطق وسیعی را در افغانستان در اختیار خود دارد. 

گزارش فرماندهی ناتو در افغانستان نشان می‌دهد که در سه ماه اخیر نیروهای دولتی افغانستان قادر نبودند که در به دست آوردن کنترل مناطق پیشرفتی داشته باشند. 

به نوشته رویترز، در سپتامبر سال جاری افغانستان تنها بر ۶۵ درصد مناطق این کشور نفوذ یا کنترل داشته است.

همچنین براساس این گزارش نیروهای دولتی تنها بر ۵۵ درصد از ۴۰۷ مناطق افغانستان نفوذ دارد که این کمترین مقدار از زمان ثبت وقایع جنگ از سال ۲۰۱۵ در این کشور است. 

این رسانه انگلیسی در ادامه با اشاره با این آمار می نویسد: ۶ ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری و به رغم تلاشهای خلیلزاد برای به توافق رسیدن با طالبان برای نقشه راه احتمالی صلح، آمارها نشان می‌دهد که وضعیت امنیتی در افغانستان وخیم تر شده است. 

همچنین سیگار در مورد تلفات نیروهای امنیتی به نقل از ناتو اعلام کرد است که در بازه زمانی اکتبر تا می تلفات نیروهای نظامی در مدت مشابه نسبت به سال گذشته افزایش چشم گیری داشته است. 

رویترز نوشت: مقامات افغانستان از ارائه آمار تلفات نیروهای امنیتی اجتناب می کنند اما «ژنرال ووتل» فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا ماه گذشته اعلام کرد که تلفات نیروهای افغانستان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش یافته است. 

/انتهای پیام/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان