رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • الأحد ۶ شعبان ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 22 April

در هفته پیش رو حدود ۴۰۰ زندانی حزب اسلامی از زندان‌های دولتی افغانستان آزاد خواهند شد که در میان آنان شماری از زندانیان طالبان، قاچاقبران مواد مخدر و متهمان به جرایم جنایی نیز دیده می‌شود. حزب اسلامی گلبدین حکمتیار تاکید می‌ورزد که شماری از زندانیان طالبان به هدف زمینه سازی برای گفت‌وگوهای صلح بدنبال تفاهم […]

در هفته پیش رو حدود ۴۰۰ زندانی حزب اسلامی از زندان‌های دولتی افغانستان آزاد خواهند شد که در میان آنان شماری از زندانیان طالبان، قاچاقبران مواد مخدر و متهمان به جرایم جنایی نیز دیده می‌شود.

حزب اسلامی گلبدین حکمتیار تاکید می‌ورزد که شماری از زندانیان طالبان به هدف زمینه سازی برای گفت‌وگوهای صلح بدنبال تفاهم با دولت افغانستان آزاد خواهند شد.

در این میان یک منبع امنیتی به آریانا نیوز می گوید شمار زندانیان حزب اسلامی خیلی اندک است و زندانیانی که با هویت این حزب قرار است آزاد شوند، افراد وابسته به گروه طالبان ، قاچاقبران مواد مخدر و متهمان به جرم‌های جنایی هستند.

حزب اسلامی این موضوع را می پذیرد که چندین دسته زندانیان دیگر هم به نحوی شامل فهرست شده اند اما این حزب می‌گوید در حال بررسی کردن فهرستش دارد.

بر اساس گفته‌های حزب اسلامی، این حزب ۲۶۰۰ زندانی عملاً در بازداشتگاه‌های افغانستان دارد که در این میان حدود ۴۰۰ زندانی در هفته پیشرو از بند آزاد خواهند شد.

در این میان بدنبال تلاش‌های حزب اسلامی و تفاهم با دولت قرار است بخشی از زندانیان طالبان نیز از بند رها شوند.

«امین کریم» رییس هیت حزب اسلامی میگوید تا پنج شش روز دیگر حدود 300 تا 400 زندانی حزب اسلامی آزاد خواهد شد اما آزاد سازی کل آنان در چند مرحله صورت خواهد گرفت.

هدف از آزاد سازی جنگجویان طالبان از بازداشتگاه‌ها هم زمینه سازی برای پیشبرد گفت‌وگوهای صلح بین دولت و گروه طالبان پنداشته شده است.

امین کریم رییس هیت حزب اسلامی گفت: ما با دولت در گفت‌وگو هستیم تا شماری از طالبان که زندانی هستند آزاد شوند و این مقدمه‌ای برای گفت‌گوهای صلح بین طالبان و دولت است.

در دوره حاکمیت حامد کرزی چندین بار زندانیان طالبان از بازداشتگاه‌ها آزاد شدند اما بعد از آن دیده شد که این زندانیان سلاح برداشتند و دوباره در سنگرهای جنگی طالبان، دولت را به گلوله و باروت بستند.

«احمد سعیدی» کارشناس مسائل سیاسی میگوید اگر زندانیان طالبان بدون قید و شرط  طالبان آزاد شوند، این ها دوباره به صف طالبان خواهند رفت و در مقابل دولت می‌جنگند.

«اکرم خپلواک» نماینده ارگ در گفتگوها با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار درباره آزاد سازی زندانیان طالبان چیزی نمی گوید، اما باورها به این است که این رویکرد سنگرهای طالبان را قوی‌تر خواهد ساخت و در مقابل افغانستان شبیه گذشته این تجربه، آسیب بیشتر خواهد دید.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
119
روز مانده
روز استقلال افغانستان
6
روز مانده
سالروز پیروزی مجاهدین
299
روز مانده
سالروز خروج ارتش سرخ از خاک افغانستان
348
روز مانده
ریاست جمهوری افغانستان

اخبار تصادفی