شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » تدابیر ویژه امنیتی طالبان برای محافظت از علمای شیعه افغانستان

 «محمد مطهری» رئیس شورای علمای شیعه هرات در غرب افغانستان گفت که در پی حملات اخیر علیه شیعیان به ویژه علما، مقامات امنیتی طالبان اطمینان داده‌اند که برای تأمین امنیت، تدابیر جدی‌تری را اتخاذ خواهند کرد.

وی افزود: مقامات طالبان وعده داده‌اند که سلاح و گارد امنیتی در اختیار علمای شیعه ولایت هرات قرار گیرد.

بر اساس گزارش‌ها در یک ماه پنج روحانی و چندین غیرنظامی از شیعیان به شهادت رسیدند.

مطهری درباره وضعیت امنیتی هرات نیز گفت: «وضعیت امنیتی متأسفانه خوب نیست، علما مورد تهدید هستند و گروههای تروریستی در پی اهدافی برخی علما را به شهادت رسانده‌اند».

رئیس شورای علمای شیعه هرات بیان کرد: در صحبت‌هایی که با مقامات امنیتی طالبان در هرات و والی این ولایت انجام شد، آنها وعده کردند که برای تأمین امنیت شهروندان به‌ویژه جامعه تشیع و علما تلاش بیشتر کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که تدابیر بهتر امنیتی از سوی مقامات طالبان اتخاذ شود.

این عالم افغانستان تصریح کرد: «حکومت (طالبان) متعهد به تأمین امنیت است. این طور نیست که آنها (طالبان) عمدا در تأمین امنیت جامعه تشیع بی‌توجه باشند، می‌بینیم که مقامات امنیتی از روی اراده و جدی تلاش می‌کنند اما دشمن نیز کار خود را به صورت دزدانه و تروریستی انجام می‌دهد».

مطهری در گفتگو با شفقنا درباره اهداف ترور شیعیان نیز گفت: گروه‌های تروریستی اهداف مختلف دارند، از جمله به‌دنبال تحریک جامعه تشیع علیه حکومت و بالعکس نیز بدبین‌کردن «امارت اسلامی» علیه جامعه شیعه هستند.

وی همچنین ایجاد اختلاف میان پیروان اهل سنت و اهل تشیع و ایجاد اختلاف میان اقوام افغانستان را از دیگر اهداف حملات علیه شیعیان خواند.

رئیس شورای علمای شیعه هرات خاطرنشان کرد: مردم پیشنهاد کرده‌اند که برای مدارس، مساجد و اماکن عمومی شیعیان گارد امنیتی در نظر گرفته شود.

مطهری در ادامه از حکومت طالبان و اداره محلی‌ هرات خواست که پیشنهادات مردم در راستای تأمین امنیت را اجرا کنند.

وی همچنین از مردم نیز خواست که در جهت تأمین امنیت با مقامات امنیتی هرات نیز همکاری کنند.

رئیس شورای علمای شیعه تاکید کرد: جامعه شیعه همواره با دولت کنونی در تأمین امنیت همکار بوده است. مردم بیدار هستند، دولت توجه بیشتری داشته باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان