رفتن به بالا

مطالب روز جامعه افغانستان

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
  • الأحد ۱ رجب ۱۴۳۹
  • 2018 Sunday 18 March

شورای عالی صلح افغانستان تایید کرده که آمریکا و بریتانیا کمک‌های مالی خود را به این شورا به حالت تعلیق درآورده‌اند. محمد اسماعیل قاسمیار، رئیس روابط بین‌المللی این شورا، به بی‌بی‌سی گفت که آمریکا و بریتانیا از آغاز سال جاری میلادی کمک‌های خود را قطع کرده‌اند. او گفت که دلیل تعلیق این کمک‌ها، خالی بودن […]

شورای عالی صلح افغانستان تایید کرده که آمریکا و بریتانیا کمک‌های مالی خود را به این شورا به حالت تعلیق درآورده‌اند.

محمد اسماعیل قاسمیار، رئیس روابط بین‌المللی این شورا، به بی‌بی‌سی گفت که آمریکا و بریتانیا از آغاز سال جاری میلادی کمک‌های خود را قطع کرده‌اند.

او گفت که دلیل تعلیق این کمک‌ها، خالی بودن کرسی ریاست شورای عالی صلح و ریاست دبیرخانه آن بوده است.

آقای قاسمیار نگفت که میزان این کمک‌ها چقدر بوده است، اما افزود که احتمالاً رئیس این شورا و همچنین دبیر آن هفته آینده تعیین خواهند شد.

پیش از این صلاح‌الدین ربانی ریاست شورای عالی صلح را به عهده داشت که در حال حاضر وزیر خارجه است و دبیر آن معصوم استانکزی بود که حالا سرپرست وزارت دفاع افغانستان است و به گفته آقای قاسمیار به کارش در دبیرخانه این شورا هم ادامه می‌دهد.

شورای عالی صلح افغانستان در ۱۳ سنبله (شهریور) ۱۳۸۹ به دستور حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین و با عضویت شماری از رهبران سیاسی و جهادی افغانستان تشکیل شد.

هدف از تشکیل این شورا، زمینه‎سازی برای مصالحه با گروه طالبان بود، اما در عمل تنها یک بار گفت‌وگو بین این گروه و نمایندگان دولت افغانستان در پاکستان صورت گرفته است.

کارکردهای این شورا و حتی موجودیت آن از سوی منتقدان برنامه آشتی با طالبان به چالش کشیده است.

برخی منتقدان گفته‎اند که برنامه صلح دولت افغانستان در چند سال گذشته صدها میلیون دلار هزینه برداشته، در حالی که در عمل هیچ نتیجه ملموسی نداشته است.

اخبار مرتبطاخبار تصادفی