شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » حضور محصولات افغانستان در نمایشگاه واردات چین

 نمایشگاه بین المللی واردات چین در ششمین دوره برگزاری خود، امسال نیز میزبان محصولات افغانستان با هدف تسهیل تجارت، ترویج جهانی شدن اقتصاد و باز کردن بازار پکن به روی جهان شد.

اولین دوره این نمایشگاه دولتی در ماه نوامبر ۲۰۱۸ برگزار شد و تاکنون شش دوره نمایشگاه برگزار شده است.

پکن پنج سال متوالی مزایای توسعه کیفیت‌اش را با دیگر کشورها به اشتراک گذاشته است.

«وانگ ون بین»، سخنگوی وزارت امور خارجه چین محصول «جلغوزه افغانستان» را در چهارمین دوره این نمایشگاه در حمایت از محصولات ارگانیگ افغانستان معرفی کرد و این محصول در بازار چین محبوبیت یافت، امسال نیز، «لی کیانگ»، نخست وزیر چین به طور خاص قالی‌های دستباف افغانستان را معرفی کرد.

انار قندهار نیز برای اولین بار در نمایشگاه واردات چین به غرفه داران عرضه شدکه خود بیانگر گسترش بازار محصولات ارگانیک افغانستان از طریق نمایشگاه واردات است.

تاجران افغان در این نمایشگاه نسبت به سال‌های گذشته انواع بیشتری از محصولات را به غرفه داران عرضه کردند که نشان دهنده اعتماد آنان به بازار چین است.

در یک تحول مهم، انار قندهار سفر خود را به بازارهای پکن آغاز کرده است که نقطه عطفی برای تجارت این دو کشور همسایه است.
گفته می‌شود چین با نیاز به تأمین مواد خوراکی برای یک دهم از چهار میلیارد شهروند خود مواجه شده است، از طرفی مردم افغانستان پس از یک جنگ طولانی منتظر صلح دایمی و بهبود وضعیت اقتصادی هستند.

در دهه‌های گذشته از منابع و محصولات غنی افغانستان به خوبی استفاده نشده بود و  نهادهای اقتصادی پس از جنگ ضعیف شده‌اند. اکنون کابل در تلاش است تا در نظام اقتصادی منطقه‌ای مشارکت کند، اقتصاد خود را از طریق تولیدات و منابع کشورش توسعه دهد و بر محدودیت‌های داخلی و تحریم‌ کشورهای غربی غلبه کند، به طور حتم در این وضعیت ایجاد شرایط مساعد برای صادرات محصولات افغانستان نقش مهمی را ایفا می کند.

اکنون نمایشگاه بین المللی واردات چین فرصت و بستر مناسبی برای ورود محصولات افغانستان به بازار چین محسوب می‌شود. از سوی دیگر چین مصمم است از اول ماه دسامبر ۲۰۲۲ برای ۹۸ درصد محصولات افغانستان مالیات را صفر کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان