شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » ذبیح الله مجاهد به جامعه جهانی: اول ما را به رسمیت بشناسید بعد حقوق بشر

معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ کابینه موقت طالبان می‌گوید کابینه جدید پس از به رسمیت شناخته شدن زمینه را برای تحقیق درباره ادعاهای نقض حقوق بشر فراهم می‌‌سازد.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از طلوع‌نیوز، ذبیح‌الله مجاهد، معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ کابینه موقت طالبان در واکنش به نگرانی اتحادیه اروپا از نقض حقوق بشر در افغانستان می‌گوید که اگر جامعه جهانی، طالبان را به رسمیت بشناسند، آنان نگرانی‌های جامعه جهانی را در زمینه اوضاع حقوق بشری در افغانستان رفع خواهند ساخت.

مجاهد گفت: «تا زمانی که ما به رسمیت شناخته نشویم و آن‌ها انتقاد نمایند، این به فکر ما برخورد یک جانبه است. خوب است که همراه ما برخوردشان مسوولانه باشد و حکومت فعلی ما را به رسمیت بشناسند. بعد از آن هر نگرانی که داشته باشند را با ما به شکل قانونی شریک بسازند، ما نگرانی‌شان را رفع می‌سازیم.»

اظهارات مجاهد پس از آن ابراز می‌شوند که اتحادیه اروپا با نگرانی از اوضاع حقوق بشری در افغانستان گفته است که حقوق بشر در افغانستان با تهدیدهای جدی روبرو است.

وان برانت، سفیر اتحادیه اروپا برای افغانستان، می‌گوید که اوضاع حقوق بشری در افغانستان نگران کننده است و آنان از دسترسی نداشتن دختران و زنان افغانستان به آموزش و کار نگران‌اند.

مجاهد همچنین داعش را تهدیدی جدی برای افغانستان ندانست.

ذبیح‌الله مجاهد گفت: «داعش از این لحاظ خطر نیست که فکر داعش در میان مردم، فکر منفور است و کسی از آن‌ها حمایت نمی‌کند. و دوم اینکه مبارزه ما در گذشته هم در برابر داعش موثر بوده است و ما شیوه خنثی کردن آن‌ها را داریم.» 

مجاهد حضور داعش در افغانستان را تکذیب کرد ، اگرچه وی گفت که “آنها به طور نامحسوس حملات ناجوانمردانه انجام می‌دهند”.

وی گفت: “داعشی که در عراق و سوریه وجود دارد در اینجا وجود ندارد. با این وجود، برخی از افرادی که ممکن است برخی افغان‌ها، ذهنیت داعش را در پیش گرفته باشند ، این پدیده‌ای است که مردم از آن حمایت نمی کنند. نیروهای امنیتی امارت اسلامی آماده هستند و آنها را متوقف می کنند.

وی در خصوص القاعده نیز گفت: ما در افغانستان کسی را نمی‌بینیم که ارتباطی با القاعده داشته باشد. ما متعهد هستیم که از طرف افغانستان هیچ خطری برای هیچ کشوری وجود نخواهد داشت.

پیش از این، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در یک اعلامیه گفته بود که طالبان از دفتر و تجهیزات این کمیسیون برای پیشبرد کارهای خود استفاده می‌کنند و باید جلو آن گرفته شود.

احترام به استقلالیت کمیسیون حقوق بشر، فراهم سازی زمینه نظارت مستقلانه بر وضعیت حقوق بشری در سراسر کشور، عمل کردن به تعهدات دولت پیشین افغانستان در کنوانسیون‌های جهانی و رعایت قوانین بشردوستانه، از خواست‌های دیگر کمیسیون حقوق بشر افغانستان استند.

مجاهد می‌گوید که آنان بررسی‌ها در باره ادعای استفاده شدن از دفتر و تجهیزات کمیسیون حقوق بشر را آغاز کرده اند.

مجاهد گفت: «اداره حقوق بشر، مربوط اداره پیشین کابل بود و در آن زمان رسمیت داشت و این کدام اداره حقوق بشر جهانی نیست. به هر صورت ما ببینیم که کی و چگونه از دفتر آنان استفاده کرده است، تحقیقات جریان دارد.»

پیش از این نیز دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل و برخی  از سازمان‌های دیگر جهانی، طالبان را به نقض حقوق بشری در افغانستان به ویژه در پنجشیر متهم ساخته بودند، اما این اتهام‌ها همواره از سوی طالبان رد شده اند.

 وی هم‌چنین از کامل شدن کابینه موقت طالبان خبر داد.

مجاهد گفت در فهرست امروزی کابینه، “تخصص و نمایندگی از اقلیت‌ها” مد نظر گرفته شده است و در آینده هم چنین خواهد شد.

سه هفته پیش گروه طالبان دولت سرپرست را به رهبری محمد حسن آخوند، و شماری از اعضای کلیدی کابینه را اعلام کردند. همه شمول نبودن کابینه سرپرست طالبان، انتقادهای زیادی هم در داخل گروه طالبان و هم در جهان به همراه داشت.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان