شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » زنگ خطر داعش در شمال افغانستان

مقامات بلندپایه و امنیتی روس تاکنون چندین بار در خصوص افزایش فعالیت‌های گروه‌های تروریستی، به خصوص گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان و در نزدیکی مرزهای تاجیکستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

در همین زمینه ژنرال «عبدالواحد طاقت»، تحلیلگر مسائل نظامی با اشاره به وخامت اوضاع امنیتی و همچنین ظهور و حضور داعش در شمال افغانستان، گفت: اسناد و شواهد زیادی وجود دارد که در تخار، سرپل و به خصوص در فاریاب نیروهای داعشی زیادی مستقر شده و‌ در این ولایت‌ها فعالیت دارند.

وی تأکید کرد: آمریکا سعی دارد تا از داعش در شمال افغانستان حمایت کند. این تحلیلگر نظامی تأکید کرد: آمریکا اگر نتواند داعش را وارد تاجیکستان کند، در راستای اهداف استراتژیک خود تلاش می‌کند این گروه را در ازبکستان و ترکمنستان نفوذ داده تا از این طریق، داعش را به قرقیزستان و در نهایت مرزهای روسیه نزدیک کند.

طاقت در ادامه افزود: روسیه با درک اینکه آمریکا جهت دسترسی به منابع سرشار کشورهای آسیای مرکزی و اطراف مدیترانه یک استراتژی بلندمدت دارد، با تاجیکستان قرارداد ۵۰ ساله‌ نظامی-امنیتی امضا کرد تا نیروهای روسیه در مرزهای جنوبی تاجیکستان مستقر شده و نگذارند داعشی‌ها و سایر تروریست‌ها از مرز افغانستان به خاک تاجیکستان وارد شوند.

از سوی دیگر گفتنی است، روسیه بارها اعلام کرده که آماده تقویت مرز و نیروهای مرزی تاجیکستان جهت مبارزه با تروریسم و جلوگیری از انتقال تروریست‌ها از خاک افغانستان به تاجیکستان و سپس به دیگر کشورهای هم‌جوار روسیه، است.

«نیکولای پاتروشوف»، مشاور امنیت ملی روسیه به تازگی و در نشست مشاورین امنیت ملی سازمان امنیت جمعی در بیشکک گفت: نیروهای تاجیکستان را از طریق وزارت دفاع و سازمان‌های ویژه روسیه در راستای تحقق برنامه مدرنیزه‌سازی نیروهای مسلح آن کشور تقویت خواهیم کرد.

به نوشته اسپوتنیک، همچنین «وادیم کازیولین»، استاد آکادمی علوم نظامی روسیه در مورد چگونگی کمک‌های روسیه برای تقویت مرزهای تاجیکستان با افغانستان گفت: فکر می‌کنم دستگاه‌های نظارتی و تجسسی خاصی مانند پهپادها و دستگاه‌های محافظتی مرزی به این کشور اختصاص داده شود و امکان دارد بالگردهایی نیز برای انتقال سریع نیروها اختصاص یابد.

وی در ادامه با اشاره به افزایش چشم‌گیر حضور گروه تروریستی داعش در مناطق مرزی افغانستان و تاجیکستان گفت: مهم این است که به آن‌ها اجازه ایجاد شبکه در داخل تاجیکستان داده نشود. کازیولین افزود: برای این کار باید دستگاه‌های مخصوص و سرویس‌های ویژه و کنترل شبکه‌های تلفنی و اینترنتی، مدنظر قرار گیرد.

«سرگی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه، چندی پیش با اشاره به افزایش تهدیدات تروریستی از خاک افغانستان، اعلام کرد: پیشنهادات بیشتری برای تقویت مرز تاجیکستان با افغانستان در ماه نوامبر در نشست بیشکک به رهبران کشورهای عضو سازمان امنیت جمعی ارائه خواهد شد.

/انتهای پیام/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان