شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » سازمان ملل: حضور زنان در دولت افغانستان شرط تعامل با طالبان است

پس از ارزیبای گزارش «فریدون سینیرلی اوغلو»، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل برای افغانستان، شورای امنیت این سازمان تأکید کرد: سپردن کرسی نمایند‌گی افغانستان در سازمان ملل و سایر تعاملات جهانی با طالبان بدون حضور زنان افغان در دولت این کشور امکان‌پذیر نیست.

بر اساس بیانیه شورای امنیت سازمان ملل: هر گونه ادغام مجدد رسمی افغانستان در نهادها و سیستم‌های جهانی مستلزم مشارکت زنان افغان است.

این بیانیه افزود: «حقوق اساسی زنان و دختران، از جمله حق تحصیل و کار و نمایند‌گی در زند‌گی عمومی و سیاسی علاوه بر این که جزئی از تعهدات اساسی یک دولت است، برای بلندمدت و افزایش سطح ظرفیت دولت‌ها و همچنان رشد اقتصادی نیز ضروری می‌باشد».

پیش از این نیز شورای امنیت سازمان ملل از «آنتونیو گوترش»، دبیرکل این سازمان خواسته بود تا ارزیابی مستقلی را از وضعیت افغانستان کنونی ارائه کند.

این ارزیابی در ۲۶ آبان سال جاری از سوی فریدون سینیرلی اوغلو هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل برای افغانستان، به شورای امنیت ارائه شده بود.

با این حال، طالبان در واکشن به این ارزیابی اعلام کرده است: حکومت کابل موظف است در تمام فعالیت‌ها ارزش‌های دینی و منافع ملی کشور را در نظر بگیرد و به کسی اجازه مداخله در امور داخلی این کشور را نیز نخواهد داد.

پس از ارزیابی شورای امنیت، سازمان ملل پیشنهاد کرد تا یک نماینده ویژه این نهاد در امور افغانستان منصوب شود اما طالبان آن را به‌شدت رد کرده است.

سپردن کرسی نمایند‌گی افغانستان در سازمان ملل یکی از خواسته‌های جدی طالبان از جامعه جهانی است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان