شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » سرگردانی بعد از سقوط کابل؛ درهای بسته آمریکا برای متقاضیان افغانستانی

نزدیک به یکسال بعد از سقوط دولت افغانستان و خروج بسیاری از نیروهای همکار با مراکز و نهادهای خارجی، سطح بالایی از تلاش‌های برای اخذ روادید کشور آمریکا با شکست مواجه شده است.

پیش‌تر اعلام شده بود که سازمان مهاجرت آمریکا از جولای ۲۰۲۱ در مجموع ۴۳ هزار درخواست برای روادید بشردوستانه افغانستان را دریافت کرده است، اما از این تعداد تنها کمتر از دو هزار درخواست بررسی شده است. این گزارش می‌افزاید تا ۱۱ فوریه از حدود  دو هزار مورد بررسی شده، حدود ۱۵۰۰ درخواست، رد شده و تنها ۱۷۰ مورد از درخواست افغان‌ها برای دریافت روادید بشردوستانه پذیرفته شده است.

در این فاصله، گزارش‌ها و بررسی‌های جدید، خبر از افزایش این آمار می‌دهد؛ برخی منابع نیز مدعی شده‌اند اهمال در پاسخگویی به این درخواست‌ها به ویژه از سوی سازمان مهاجرت آمریکا، خطراتی را نیز متوجه متقاضیان نموده است.

دیلی میل به نقل از یک نهاد مدنی گزارش داده که پرهیز دولت آمریکا از صدور روادید بشردوستانه به افغان‌ها، آن‌ها را سرگردان کرده و در معرض خطر کشته شدن قرار داده است.

در همین راستا، اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا در ماساچوست به نمایندگی از افغان‌ها و خانواده‌های‌شان به دادگاه فدرال بوستون شکایتی را ثبت کرده است که در آن علیه اداره مهاجرت امریکا اقامه دعوا شده است که از صدور روادید به ده‌ها افغانستانی که در معرض خطر هستند، پرهیز کرده است.

این شکایت در دادگاه در حالی ثبت شده است که در ماه نوامبر اداره خدمات شهروندی و مهاجرت آمریکا معیارهای سخت‌گیرانه‌ای را اعمال کرد که منجر به رد شدن بیشتر درخواست‌های افغانستانی‌ها شده است.

کیارا سنت پیر، وکیل یک آژانس اسکان مجدد پناهندگان در ماساچوست گفت وقتی رد درخواست افغان‌ها را با کمک سریع با اوکراینی‌هایی که در ماه‌های اخیر کشورشان را ترک کرده‌اند مقایسه کنید، ناامیدی را بیشتر می‌سازد.

در دادخواست ثبت شده در دادگاه آمده است که روند کمک‌های مشروط بشردوستانه که به طور خاص برای اوکراینی‌ها ایجاد شده، توانسته است ۶۰۰۰ درخواست را در سه هفته اول بررسی کند. این رقم، بسیار بیشتر از تعداد کل خدمات اقامت بشردوستانه‌ای است که از ۹ ماه بدین سو به افغان‌ها داده شده است.

این در حالی است که شبکه c.b.s آمریکا اعلام کرده است که این کشور درخواست اکثر متقاضیان افغانستانی برای دریافت «ویزای بشر دوستانه» را رد کرده است.

روادید بشردوستانه از طرف برخی از کشورها برای افرادی که در کشوری نا امن، جنگ‌زده و یا به طور کلی کشوری که شرایط زندگی در آن سخت و مشقت‌بار باشد، صادر می‌شود.

با اینکه نبود کنسولگری آمریکا در افغانستان دلیل اصلی رد این درخواست‌ها عنوان شده است، اما در موارد بسیاری، تلاش‌های افراد متقاضی روادید آمریکا که به امید دریافت روادید این کشور اموال و دارایی‌های خود را از دست داده‌اند نیز حتی در خارج از مرزهای این کشور به نتیجه نرسیده است.

در یک مورد گزارش شده، فردی به نام احمد به امید دریافت روادید بشردوستانه با همسر و سه فرزندش به پاکستان نقل مکان کرد تا بتواند از طریق SIV یا برنامه مهاجرتی ویژه برای افغان‌ها، به آمریکا برود، اما علی‌رغم هزینه‌های بسیار گزاف، پس از شش‌ماه اطلاع یافت درخواست وی رد شده است! خبری که رؤیای سفر احمد و خانواده‌اش به آمریکا را با پایانی تلخ همراه ساخت.

وی عنوان کرده است: «من یک توصیه‌نامه بسیار قوی از کارفرمای خود دریافت کرده‌ام که با درخواست تجدید نظر خود برای آن‌ها ارسال می‌کنم، اما امید من ضعیف است، زیرا می‌بینم که درخواست‌های بسیاری از مردم رد شده است».

رد درخواست‌ها دایره گسترده‌ای دارد و شامل ده‌ها هزار شهروند افغانستانی می‌شود که زمانی برای ایالات متحده کار می‌کردند و اکنون در افغانستان مخفیانه زندگی کرده و یا به عنوان پناهنده در کشور ثالث زندگی می‌کنند تا نتیجه درخواست‌هایشان مشخص شود.

سرگردانی متقضیان افغانستانی «روادید بشردوستانه» در حالی است که آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد به مناسب «روز جهانی پناهنده» عنوان کرده است که «امسال، تمرکز بر حق دستیافتن به امنیت خواهد بود. هر فردی بر روی این کره خاکی  حق دارد به دنبال امنیت باشد. هرکسی که باشد، اهل هر کجا که باشد و هر زمان که مجبور به فرار شود».

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان