شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » شورای امنیت ملی: روند آزادسازی زندانیان طالبان ادامه دارد

شورای امنیت ملی، می‌گوید که روند آزادسازی زندانیان طالب ادامه دارد اما کسانی که در نقض حق‌العبد و قاچاق مواد مخدر پرونده دارند آزاد نخواهند شد.

بربنیاد اطلاعات شورای امنیت ملی، تاکنون ۴۰۱۹زندانی طالب از بند حکومت آزاد شده‌اند اما در رهایی ۵۹۲ طالب دیگر حکومت ملاحظاتی دارد.

جاوید فیصل، سخن‌گوی دفتر شورای امنیت ملی گفت: «آن کسانی‌که مسایل حق‌العبدی دارند و در قاچاق موادمخدر دخیل اند، از این پروسه مستفید نمی‌شود.»

هرچند یک منبع حکومتی به طلوع‌نیوز گفته‌است که دربارۀ رهایی ۵۹۲ زندانی طالب حکومت ملاحظاتی دارد و قراراست زندانیان دیگر طالبان به‌جای آنان رها شوند اما حکومت و طالبان این موضوع را تأیید نمی‌کنند.

درهمین حال، کسان نزدیک به طالبان می‌گویند که طالبان پیش از تکمیل نشدن روند رهایی پنج‌هزار زندانی این گروه، به آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان تن نخواهند داد.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان اظهار داشت: «موضوع زندانیان را به تأخیر می‌اندازند تا پنج سال وقت خود را تکمیل کنند و طالبان نیز در این موقف خود ایستاد استند که تا زمانی‌که زندانیان آنان رها نشوند گفت‌وگوهای میان افغانان را شروع نمی‌کنند.»

امان‌الله هوتکی، آگاۀ امور سیاسی نیز افزود: «یا شاید آن طالبانی باشند که جرم‌های شخصی کرده‌اند و بر آنان حق‌العبد باشد.»

با این هم هرچند احتمال آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان در آیندۀ نزدیک وجود دارد، اما شورای عالی مصالحه ملی  در این باره اطلاعات بدست نمی‌دهد.

از سویی دیگر، روزنامۀ «دیلی تایمز» پاکستان گزارش می‌دهد که ملاهبت‌الله، رهبر طالبان برای نفوذ بیشتر بر دفتر رسیاسی طالبان در قطر، چهار عضو دیگر شورای رهبری این گروه را به شمار اعضای این دفتر اضافه کرده‌است.

این روزنامه از زبان دو مقام طالبان گزارش می‌دهد که از میان هیئت بیست نفری در دوحه اکنون سیزده تن از اعضای شورای رهبری طالبان است. اما طالبان در این باره چیزی نگفته‌اند.

طاهرخان، خبرنگار دیلی تایمز در این باره گفت: «در این گروۀ چهارنفری یکی از بزرگان طالبان که قاضی شیخ عبدالحکیم شامل است و ما شنیده‌ایم که وی در آینده رهبری گروه تیم مذاکره کننده طالبان را نیز به دوش خواهد داشت. اضافه به این کسی که در دورۀ طالبان یکی از قاضیان برجسته مولوی ثاقب نیز عضو همین گروۀ چهار نفری است. رهبر طالبان در زون شرق در دورۀ حاکمیت طالبان و والی پیشین ننگرها (در دورۀ حاکمیت طالبان) مولوی عبدالکبیر نیز انتخاب شده‌است و نیز دوست مورد اعتماد ملا عمر، ملا شیرین، چهار نفری استند که در شورا اضافه شده‌اند.»

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان