شما اینجا هستید
آرشیو مطالب » عطامحمد نور: ارگ می‌خواست با راه اندازی دسیسه‌ای بلخ را وارد بحران سازد

استاد عطامحمد نور رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی پیرامون تنش‌های اخیر ایجاد شده در شهر مزارشریف صحبت کرده و گفته که ارگ دسیسه بحران آفرینی در ولایت بلخ را در سرداشت.

استاد عطامحمد نور در پیامی به مناسبت فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تحولات اخیر در شهر مزار شریف اشاره کرده و گفته:” ارگ در دام توطیه خود قرار گرفته است.”

وی در پیام خود ضمن تبریک حلول سال ۱۳۹۸ ه.ش گفت که امیداریم که صلح با عزت و پایدار در کشور تامین شده و زندگی صلح‌آمیز نصب مردم ما گردد.

آقای نور با بیان اینکه اگرچه پروسه صلح از سوی قدرت خواهان و تمامیت خواهان تخریب و سبوتاژ می‌شود گفت که ما امیدواریم که این پروسه نتیجه مثبت داشته و جنبه عملی به خود بگیرد.

آقای نور درباره جنجال اخیرکه در فرماندهی پولیس ولایت بلخ اتفاق افتاد گفت:” بعضی‌ها از من درباره یعنی هجوم سرقوماندانی اعلی مسلح بالای قوماندانی پولیس انتقاد می‌کنند که چرا جنگ نکردید چرا با تصمیم ارگ کنار آمدید.”

وی افزود:” وجدان من اجازه نمی‌دهد که با داشتن سلاح و مرمری، در صورتی‌که خلع سلاح هستیم و ندارم، احیانآ اگر هم داشته باشیم آن را علیه سربازانی که شب روز در راه آزادی وطن و محافظت مردم ما سینه خویش را سپر می‌کنند استفاده کنم این را وجدان ما قبول نمی‌کند”.

رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی بیان داشت:”هرکس ما را شکست خورده می‌خواند، استدلال دارند که عطا جنگ نتوانست، می‌گویند قوماندانی را از پیش من گرفتند، هرچه می‌گویند بگویند، ولی ما افتخار براین داریم که در برابر فرزندان خود نجنگیدیم، ورنه می‌توانستیم یک جمعیت چند میلیونی را در برابر این توطیه بزرگ و دسیسه طرح ریزی شده ایستاده کنیم”.

آقای نور گفت:” خواسته ما این بود که اگر قوماندان خوب نبود باید گزینه سوم را پیش بگیرند، قبل از این جنجال بوجود بیاید من با وزیران داخله و دفاع و مشاور امنیت ملی بحث کردیم که بی‌جنجال گزینه سوم را قبول کند چون یک طرف توافق من هستم باید با والی ولایت بلخ در جریان قرار می‌گرفتیم.”

استاد عطامحمد نور اقدام حکومت در شهر مزار را شرم آور خواند و گفت:” ارگ قوماندان امنیه بلخ را به بهانه سیمنار به کابل خواسته بود و بدون هماهنگی وی و ما، کسی را به عوض اش در بلخ روان کردند و از جانب هم ارگ استدلال کردند ما در برابر برادران اندارابی خود ایستاده‌ایم. نه! انداربی‌ها برادر ما، عزیز ما نور چشم ما هستند این قوماندان جدید را نه من می‌شناسم ونه با ایشان مشکل دارم بلکه دعا می‌کنم عمرش طولانی باشد.”

وی در ادامه گفت:” من با نفس پروسه که توهین برما است و تخطی از موافقتنامه بود مشکل داشتم، تلاشم داشتیم که در دام توطیه ارگ  نیافتیم. حالا فکر می‌کنم هدف این بود که جنجال خلق شود، و ما در عمل انجام شده قرار بگیریم، ۵۰ و ۱۰۰ نفر در بلخ کشته شود، دوکان‌های مردم چور و چپاول شود، مارکیت‌ها به آتش کشیده شود، باز در آن صورت مورد انتقام من قرار بگیرم. نه! ما این کار را نکردیم، اما در این دام کسانی که این طرح را ریخته‌اند و مدیریت کردند خودشان افتاده است.”

آقای نور گفت، شما می‌دانید این حادثه به افکار عمومی جامعه داخلی و جامعه جهانی بسیار زیاد زده شد و یک شکست بسیار فاحش برای دوستان مرکزی ما (ارگ) به حساب می‌آید.

وی بیان داشت که ما انتظار کشدیم که نو روز به خوبی و خوشی بگذرد چون شش روز به نوروز باقی مانده ما نمی‌خواستیم که نوروز را به چالش بکشیم که یکی از جشن‌های عنعنوی و کهن ما می‌باشد.

آقای نور افزود:” با تلاش‌های خود ما نوروز ملی و بین‌المللی شد و افتخار می‌کنیم که ما نوروز را در سطح دنیا بین‌المللی ساختیم، سالانه میلیون‌ها انسان از داخل و خارج به بلخ می‌آیند و از نظر اقتصادی برای بخلیان عزیزمان یک روز خوبی است، نخواستیم که بخلیان ما از نظر اقتصادی ضربه را متحمل شوند و هم نخواستیم که مهمانان داخلی و خارجی ما در تجلیل از نوروز خوشی‌شان را از دست بدهند.”

رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی در اخیر تاکید کرد:”من با وزیران داخله و دفاع و با تفاهم رئیس جمهور به بلخ تشریف آورده‌اند به تفاهم رسیدم و بازهم انتظارعملی شدن تفاهم را داریم اگر تخطی وجود داشت اگر باز هم سری آن توافقنامه پا گذاشته شد تخطی شد و این تفاهم وزیران جوان عملی نشد، باز ما هم کاری خواهیم کرد در آن وقت اگر ضعف داشتیم باز سری ما انتقاد کنید ما تمام گزینه‌های پیش رو داریم البته به جنگ متوصل نمی‌شویم تا اینکه جنگ نهایت بر ما تحمیل شود، اگر دیدیم جان ما، فامیل ما در خطر است، وطنداران ما در خطر است و یک نوع زورگویی  صورت می‌گیرد و چنگ و دندان به ما نشان داده می‌شود و همیشه این منطق روان است باز گزینه‌های زیاد وجود دارد، ولی هیچ وقت منطق ما برای جنگ در حال حاظر حکم نمی‌کند خاطرتان جمع باشد ولی آرام هم نخواهیم نشست اما منتظر عملی شدن توافقنامه هستیم”.

– بلخ

این مطلب بدون برچسب می باشد.

افغان کلکین – اخبار افغانستان | مطالب روز جامعه افغانستان